Covid pomohl bohatým k většímu bohatství, chudým naopak k větší chudobě. (Ilustrační foto).

Do rukou jednoho procenta nejbohatších lidí světa šly dvě třetiny bohatství vytvořeného od počátku pandemie covidu-19. Mezinárodní organizace Oxfam upozornila, že v loňském roce poprvé za čtvrt století současně vzrostly extrémní bohatství a extrémní chudoba. Navrhuje zdanit nejbohatší.

Britský deník The Guardian uvedl, že ve zveřejněné zprávě během zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu vyzvala organizace k většímu zdanění těch nejbohatších.

„Ekonomická realita je v rozporu se základními lidskými hodnotami. Extrémní chudoba poprvé za 25 let narostla, téměř miliarda lidí hladoví, ale pro miliardáře je každý den bonanza,“ prohlásil šéf Oxfamu Danny Sriskandarajah.

Zároveň kritizoval systém, který umožňuje v mnoha zemích odvádět nejbohatším nižší daně z příjmu, než platí nejchudší.

Zpráva Oxfam také uvedla, že světové potravinářské a energetické firmy loni více než zdvojnásobily své zisky. Celkový objem neočekávaných zisků činí 306 miliard dolarů (6,8 bilionu Kč). Z toho 84 %, tedy 257 miliard dolarů, rozdělily tyto firmy mezi akcionáře a vyšší náklady přenesly na spotřebitele.

Oxfam definuje jako neočekávaný zisk takový, který přesahuje průměr z let 2018 až 2021 nejméně o deset procent.

Řada zemí včetně Česka již zavedla daň z mimořádných zisků energetických firem či bank. Organizace Oxfam označila za pomyslné vítěze energetické krize a pandemie Covid korporace a největší boháče, a proto navrhla, že by se zdanění mělo týkat i potravinářských firem a hlavně majetku nejbohatších.

Takovéto 5% zdanění světových dolarových multimilionářů a miliardářů by podle jejích propočtů mohlo přinést 1,7 bilionu dolarů (38 bil. Kč). Tato částka by mohla dostat z extrémní chudoby až 2 miliardy lidí. (at)