Pražané splácejí půjčky nejlépe z ČR, pražské firmy jsou ve splácení naopak nejhorší. (Ilustrační foto).

Pražané splácejí půjčky nejlépe z ČR, pražské firmy jsou ve splácení naopak nejhorší. Praha se z pohledu půjček jeví jako dost rozpolcené místo. Zatímco Pražané jsou těmi nejodpovědnějšími ve splácení hypoték a spotřebních úvěrů, patří pražské firmy na opačný konec žebříčku. Vyplývá to z Barometru úvěrového trhu za třetí kvartál roku 2022, vydaného správcem dlužnických registrů BRKI a NRKI.

Půjčky za 60 miliard, s meziročním nárůstem o 8 procent

I takto by se dala popsat situace v Praze – z pohledu jejích obyvatel. Podle Barometru úvěrového trhu měli Pražané ve třetím čtvrtletí roku 2022 vypůjčeno celkem 60 miliard korun na běžnou spotřebu. Jedná se o krátkodobé bankovní i nebankovní půjčky, se splatností do 10 let, které nejsou určeny na bydlení.

Banky nabízejí u spotřebních úvěrů částky (většinou) od desítek tisíc do milionu korun, i když vyjednat se dá i půjčka vyšší, pokud žadatel splní bankou požadovaná kriteria. Nebankovní domy se soustředí spíš na nižší částky, většinou do 200 000 Kč. S horním limitem okolo milionu se však potkáte i u nebankovky, jak se můžete přesvědčit v tomto srovnání.

Hypotéky za 510 miliard, s meziročním nárůstem o téměř 11 procent

Na hypotékách (ale i na úvěrech ze stavebního spoření a meziúvěrech) dluží dnes Pražané již 510 miliard korun. Za poslední rok navýšili svůj dluh z úvěrů na bydlení dokonce o téměř 11 procent. V celé ČR mají lidé na bydlení vypůjčeno 2,62 bilionu korun, takže podíl Prahy je na celé ČR cirka pětinový.

Překvapuje vás nárůst zadlužení, když se pravidelně informuje o tom, jak se hypoteční trh propadá? Propadají se jen nové obchody – ve srovnání s novými obchody předchozího roku, který byl rekordním. Ale původní hypotéky jsou stále v platnosti. Nárůst ukazuje, že za poslední rok se přece jen uzavřel vyšší objem smluv o úvěrech na bydlení, než kolik jich bylo za stejné období doplaceno (ukončeno).Jen 5,8 % nesplácejících dlužníků

Počet klientů bank a úvěrových společností, kteří nesplácejí, je v členění podle krajů uváděn v Barometru úvěrového trhu jen u spotřebních půjček. O hypotékách se dozvíme pouze to, že v celé ČR má potíže s jejich splácením cirka 11,5 tisíce lidí – ale rozdělení na kraje tu chybí.

U spotřebních půjček je v Barometru sledován podíl klientů s ohroženým spotřebitelským dluhem, a to na celkovém počtu klientu se spotřebitelským úvěrem. Zde v členění na jednotlivé kraje ČR. Tady se ukazuje, že nejnižší podíl najdeme právě v Praze, a to „jen“ 5,8 %. Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde se podíl nesplácejících vyšplhal na 10,4 %.

Takže zatímco v Praze nesplácí každý dvacátý, v Ústeckém kraji každý desátý. Dodejme ještě, že za ohrožený dluh se v Barometru považuje každá půjčka, kterou dlužník nesplácí již alespoň tři měsíce. Patří sem samozřejmě i úvěry zesplatněné.

Firemní úvěry od nebankovních společností za 56,8 miliardy

Barometr úvěrového trhu sleduje i půjčky obchodním společnostem vedené v NRKI. Připomeňme, že NRKI je registrem dlužníků, v němž se evidují úvěry poskytnuté úvěrovými společnostmi (nikoliv bankami). Pražské firmy měly ve třetím čtvrtletí roku 2022 vypůjčeno od nebankovních společností téměř 57 miliard korun.

4,4 % nesplácejících firem

Přestože je tento procentní údaj mnohem nižší než u nesplácejících dlužníků ze spotřebních půjček, suverénně vede žebříček nesplácení firemních úvěrů. Nejlepší kraj, kterým je Zlínský s 1,5 % nesplácejících obchodních společností, je Prahou převýšen trojnásobně, alespoň nespolehlivosti firem ve splácení obchodních úvěrů.

V průměru je v České republice veden 2,3% podíl obchodních společností, které nesplácejí svůj nebankovní obchodní úvěr. Ten Praha převyšuje téměř dvojnásobně. K nejspolehlivějším firmám patří, vedle zlínských, ještě pardubické a z Vysočiny. Na opačné straně jsou, spolu s Prahou, obchodní společnosti karlovarské, liberecké a ústecké. (kom)