Prezidentské volby v ČR letos vyjdou na zhruba 800 milionů Kč.

Prezidentské volby v ČR letos vyjdou na zhruba 800 milionů Kč. Jedná se zatím o nejdražší přímou volbu v historii. Přesné náklady letošní, celkově již třetí přímé volby hlavy státu, však budou vyčísleny až po volbách. V roce 2018 přišly prezidentské volby daňové poplatníky na zhruba 445 milionů.

Jen na zajištění středečních voleb na drive-in stanovištích pro voliče ve zdravotní izolaci kvůli covidu požádali kraje stát nejméně o 15,4 milionů. Zájem o tento způsob volby byl však velmi malý.

Obce a kraje z celkových 800 milionů dostanou 737 milionů korun.

Jde však jen o předpokládaný objem, nikoli výsledný finanční dopad. Ten bude znám až po vyúčtování všech nákladů po volbách. A podle ministerstva vnitra  bývá nakonec zpravidla nižší než původně odhadované částky.

Největší výdajovou položkou jsou odměny pro volební komise. Řadový člen komise si letos přijde za dvoudenní účast na 1 800 korun. Místopředseda a zapisovatel dostanou 2 100 korun, zatímco předseda volební komise má nárok na 2 200 korun.

V případě dvoukolových voleb, k nimž ty prezidentské volby patří, činí odměna za druhé kolo 700 korun pro řadové členy a 1 000 korun pro ostatní.

Zatím poslední přímé prezidentské volby v roce 2018 vyšly státní pokladnu na zhruba 445 milionů korun. I tehdy šly největší výdaje na odměny členů okrskových volebních komisí či tisk hlasovacích lístků.

V roce 2013 při první přímé volbě hlavy státu se celkové náklady pohybovaly kolem 625 milionů korun. (sfr)