Nelegální migrace do Evropské unie loni stoupla. Je největší od roku 2016. (Ilustrační fotokoláž).

Nelegální migrace do Evropské unie loni podstatně stoupla a byla nejvyšší od roku 2016. Evropská pohraniční agentura Frontex eviduje za rok 2022 celkem 330 tisíc případů nelegálních přechodů vnějších hranic EU. Je to o téměř dvě třetiny více případů, než v roce 2021.

Informoval o tom Frontex.

Téměř polovina případů nelegální migrace se týkala západního Balkánu.

Zadržení migranti nejčastěji pocházeli ze Sýrie, Afghánistánu a Tuniska, přičemž počet Syřanů se meziročně přibližně zdvojnásobil na 94 tisíc osob.

V převážné většině případů nelegálního přechodu hranic šlo o muže. Ženy mezi migranty představovaly méně než deset procent.

Ubylo případů nelegální migrace mladistvých. Jejich celkový podíl činil devět procent.

Na migrační cestě přes západní Balkán eviduje Frontex za rok 2022 celkem 145.600 případů pokusu o nelegální přechod hranic, což je o 136 procent více než v roce 2021.

Druhý nejvyšší počet evidovaných případů nelegální migrace do EU připadá na střední Středomoří. těch bylo v loňském roce 102.529, což je o 51 procent více než o rok dříve.

Frontex zaznamenal také 71 tisíc případů, kdy se lidé snažili nelegálně dostat přes Lamanšský průliv z EU do Británie.

Evropská unie a členské země Schengenu se potýkaly také se státem organizovanou migrací z Běloruska a smigrací související s ruskou invazí na Ukrajinu, uvedl Frontex.

Na hranici EU s Běloruskem pohraničníci loni zaznamenali 6127 nepovolených přechodů hranic, což je o čtvrtinu méně než v roce 2021. Hranice EU a Moldavska po začátku ruské agrese vůči Ukrajině do konce loňského roku překročilo téměř 13 milionů ukrajinských uprchlíků. V tom stejném období přešlo hranice směrem na Ukrajinu více než deset milionů ukrajinských občanů. (sfr)