Tuzemská ekonomika loni ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 1,5 procenta.

Ekonomika v České republice ve 3. čtvrtletí roku 2022 meziročně stoupla o 1,5 procenta. Vyplynulo to ze zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V loňském třetím čtvrtletí ekonomika podle ČSÚ meziročně stoupla o 1,5 procenta. V porovnání s odhadem z počátku prosince je to zhoršení, neboť tehdy statistici uváděli meziroční růst HDP o 1,7 procenta.

Výsledek mezičtvrtletního vývoje HDP se proti předchozímu odhadu nezměnil, HDP klesl o 0,2 procenta.

ČSÚ již před tím uvedla, že meziroční růst HDP ve 3. kvartálu podpořila zahraniční poptávka a tvorba hrubého fixního kapitálu. Negativní vliv měly na ekonomiku výdaje na spotřebu domácností.

„Pokračující pokles reálných příjmů domácností a zejména nejistota z dalšího vývoje měly za následek významnější pokles reálné spotřeby domácností na obyvatele. Ta se oproti předchozímu čtvrtletí snížila o 3,3 procenta a meziročně klesla o 7,8 procenta,“ upřesnil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele podle ČSÚ klesl v daném období meziročně o 5,2 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 2,3 procenta.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání činil ve třetím čtvrtletí 40 259 korun, meziročně tak byl reálně o 10,7 procenta nižší a proti druhému čtvrtletí o 1,6 procenta nižší.

„Výsledkem nižšího mezičtvrtletního poklesu celkových příjmů domácností než jejich výdajů byla vyšší míra úspor, a to 16,7 procenta,“ informoval ČSÚ.

Nmíra investic domácností se meziročně snížila o 0,9 bodu a mezičtvrtletně o 0,3 bodu na 9,3 procenta. U nefinančních podniků míra zisku mezičtvrtletně i meziročně stoupla, dosáhla 46,6 procenta. (sfr)