UniCredit Bank dostala od ČNB pokutu 10 milionů Kč za poplatky u hypoték. (Ilustrační foto)

UniCredit Bank dostala od ČNB pokutu 10 milionů Kč za účtování poplatků za předčasné splacení hypotéky. Přestupek proti zákonu o spotřebitelském úvěru se týkal skoro 1500 klientů, jimž banka nesnížila úrokové náklady o celkem 42,37 milionu korun.

Vyplynulo to z rozhodnutí ČNB, na které upozornil server Peníze.cz.

Jde o zatím nejvyšší sankci kvůli poplatkům za předčasné splacení.

ČNB zahájila kontrolu v UniCredit Bank na základě podnětů klientů. V polovině loňského července centrální banka rozhodla, že je společnost UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia vina tím, že u 1497 spotřebitelů, kteří požádali o předčasné splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, nesnížila celkové náklady těchto úvěrů o úrokové náklady ve výši 42 366 612 korun.

Rozhodnutí se týká klientů, kteří o předčasné splacení hypotéky žádali mezi 8. březnem 2019 a 4. prosincem 2020.

Rozhodnutí ČNB ukládá bance zaplatit desetimilionovou pokutu do 30 dní od nabytí právní moci rozhodnutí, které podle webu Peníze.cz nastalo v polovině loňského prosince.

Za obdobný prohřešek u předčasného splacení hypotéky ČNB loni v létě potrestala pokutou 7,5 milionu korun Komerční banku. Počátkem roku 2022 dostala pětimilionovou pokutu za podobné pochybení stavební spořitelna Modrá pyramida, která patří do skupiny Komerční banky.

Podle zákona o spotřebitelském úvěru má spotřebitel v případě předčasného splacení úvěru právo na snížení celkových nákladů úvěru o výši úroku a dalších nákladů, které by musel platit v případě, že úvěr nebyl předčasně splacen.

Věřitel, například banka, pak má právo na náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu v souvislosti s předčasným splacením vzniknou.

Podle připravované novely zákona by si banky nově mohly za předčasné splacení účtovat řádově i desítky tisíc místo dosavadních stovek korun. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

ČNB potrestala Komerční banku pokutou. Porušila zákon o spotřebitelském úvěru