Státní dluh ČR na konci roku 2022 vzrostl na 2,895 bilionu Kč. Každý občan dluží 275 tisíc. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Státní dluh ČR ke konci roku 2022 vzrostl na 2,895 bilionu korun. O rok dříve to bylo 2,466 bilionu korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého obyvatele Česka tak teoreticky připadá dluh ve výši zhruba 275 tisíc korun.

Na financování státního dluhu bude letos ministerstvo financí potřebovat 649 miliard korun, když v v roce minulém na tento účel plánovalo vydat 552,1 miliardy Kč.

Celková částka k financování státního dluhu se skládá z rozpočtového deficitu na letošní rok, který je plánován na 295 miliard korun, a z peněz určených na letošní splátky dluhopisů.

Většinu peněz hodlá ministerstvo získat emisí korunových střednědobých a dlouhodobých dluhopisů. Ty by měly pokrýt 400 až 500 miliard korun potřebných finančních prostředků.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že náklady na obsluhu státního dluhu loni dosáhly 49,7 miliardy korun. V letošním roce se však tyto náklady mají zvýšit na 70 miliard korun.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. (sfr)