Jihokorejská LG chce předběhnout VW. Plánuje postavit gigafactory v Moravskoslezském kraji. (Ilustrační foto: LG Energy Solution)

Společnost LG chce předběhnout německý Volkswagen. Jihokorejská automobilka totiž plánuje postavit továrnu na výrobu baterií pro elektromobily, tzv. gigafactory, v Moravskoslezském kraji. Se zjištěním přišel deník Právo. 

Společnost LG je podle deníku v pokročilém stadiu důvěrných jednání s českou vládou.

„LG i vzhledem k přítomnosti jihokorejských automobilek Hyundai v Nošovicích a KIA na Slovensku má zájem o Moravskoslezský kraj. Továrnu chtějí postavit co nejrychleji, ideálně už příští rok,“ citovalo Právo svůj údajně dobře obeznámený zdroj.

Probíhající jednání potvrdilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.

V úvahu pro umístění možné gigafactory připadají zóna u mošnovského letiště nebo brownfieldy po těžbě uhlí na Karvinsku.

V Mošnově navíc nedávno vznikl největší terminál kombinované dopravy v Česku, v němž je propojena železniční, silniční a letecká nákladní doprava.

Pokud by LG skutečně začalo stavět už příští rok, zřejmě by tak předběhlo německý koncern Volkswagen, jenž zvažuje investici v přepočtu až 120 miliard korun do výstavby továrny na baterie v Líních u Plzně.

Dle dřívějších vyjádření zástupců VW by stavba začala nejdříve v roce 2024, naopak LG má mít zájem o mnohem rychlejší start už v příštím roce. (pel)