Česko sníží do roku 2030 emise metanu o 30 procent, slibuje premiér Petr Fiala. (Ilustrační foto)

Česko sníží do roku 2030 emise metanu o 30 procent v porovnání s rokem 2020. Premiér Petr Fiala (ODS) to slíbil před odletem do Šarm aš-Šajchu na klimatickou konferenci COP27 v Egyptě. Fiala se akce účastní také jako představitel země předsedající v Radě EU.

Fiala chce jednat nejen s politiky, ale i s reprezentanty důležitých firem. Jako příklad uvedl český premiér setkání s výkonným ředitelem norské energetické společnosti Equinor Andersem Opedalem, se kterým plánuje jednat o ropě a zemním plynu.

„Česká republika je přesvědčena, že musíme dosáhnout dohody na globální úrovni, protože pokud se nám to nebude dařit, tak v tom případě by EU a tedy i ČR čelily negativním dopadům na průmysl a ekonomiku,“ řekl premiér.

Cílem konference je stanovit společný postup v boji proti globálnímu oteplování.

Kromě konference se Fiala setká s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím nebo s příslušníky českého kontingentu mise MFO (Multinational Force and Observers), kteří na základně nedaleko od Šarm aš-Šajchu dohlížejí na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. (pel)