Největším bankám v ČR výrazně narostly zisky za prvni tři čtvrtletí letošního roku. (Ilustrační foto)

Největším bankám v ČR výrazně narostly zisky za prvni tři čtvrtletí letošního roku. Komerční bance zisk vzrostl o 51,1 procenta. České spořitelně meziročně narostl zisk o 40 procent.

Česká spořitelna ohlásila za tři čtvrtletí zisk 15 miliard korun. Komerční banka vykázala zisk 12,9 miliardy korun.

Provozní zisk České spořitelny se zvýšil o 35,6 procenta na 22 miliard korun a provozní výnosy o 21,8 procenta na 37,8 miliardy korun.

Za zvýšením provozního zisku je zejména obchodní růst a celkový vývoj po pandemii covidu-19. Nejdůležitější složkou provozních výnosů je čistý úrokový výnos, který se v meziročním srovnání zvýšil o 24 procent na 27,6 miliardy korun.

Rostly klientské úvěry i vklady, vývoj podpořily také investice do dluhopisů.

„Čistý úrokový výnos byl též pozitivně ovlivněn prostředím vyšších úrokových sazeb odrážejících se na straně úvěrů a vkladů,“ konstatovala Česká spořitelna.

Komerční bance stouply výnosy o 28,2 procenta na 29 miliard. Loňský výsledek ovlivnila protiepidemická opatření a také úrokové sazby byly loni výrazně nižší.

Celkový objem úvěrů skupiny Komerční banky letos v prvních třech čtvrtletích stoupl, ale třeba objem nově poskytnutých půjček na bydlení se výrazně propadl.

Ve čtvrtek oznámila výši svého zisku za první tři čtvrtletí také Raiffeisenbank. Té meziročně stoupl čistý zisk dokonce o 89 procent na 5,47 miliardy korun. Nárůst banka zaznamenala i v oblasti úvěrů a vkladů, a to především díky fúzi s Equa Bank.

Už dříve zveřejnily vyšší čistý zisk také Moneta Money Bank a UniCredit Bank. Monetě za první tři čtvrtletí narostl zisk o 42 procent na 4,1 miliardy korun.

UniCredit Bank za první pololetí letošního roku vykázala čistý zisk 6,62 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 26 procent. (sfr)