Automobilka Tatra Trucks se umístila mezi nejlepšími 10 firmami v ESG žebříčku. (Ilustrační foto)

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks si připsala další úspěch. Umístila se mezi TOP 10 velkými firmami v ESG ratingu. První nezávislé a komplexní srovnání společností podle ESG v Česku vyhodnotily Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s programem CEMS MIM na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.

Tatra Trucks uspěla v konkurenci 87 přihlášených firem.

Základním principem podnikání je dosažení zisku. Stále více do popředí se zejména v posledních letech dostává udržitelnost podnikání. Tu dnes definuje ESG, tedy Environmental, Social, Governance, tedy odpovědnosti přístupu firmy k životnímu prostředí (Environmental), společnosti (Social) i odpovědnému řízení (Governance).Pravidla pro nefinanční reporting, který právě ESG aktivity sleduje, již na celoevropské úrovni schválila Evropská komise. Deset nejlépe vyhodnocených velkých firem bylo v rámci ESG ratingu vyhlášeno bez bližšího stanovení jejich pořadí.

Čím hodnotitele oslovila Tatra Trucks?

„Společnost počítá svou energetickou spotřebu, emise oxidu uhličitého a spotřebu vody i množství vyprodukovaného odpadu. Sleduje také demografická a další data s cílem zlepšovat firemní kulturu a prosperitu svých zaměstnanců.“

„Má nastavenou politiku, která má vést ke spravedlivému odměňování, na což dohlížejí interní auditoři a také odbory. Firma se zavázala k naplňování ESG cílů a s ohledem na ESG průběžně bodově ohodnocuje své dodavatele a podle skóre rozhoduje o prodloužení či neprodloužení spolupráce.“ (sfr)