Jordánské královské letectvo (RJAF) kupuje 10 vrtulníků Bell 505.

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), na výstavě a konferenci The Special Operations Forces Exhibition & Conference (SOFEX), která se koná v jordánské Akabě, oznámila, že s Jordánským královským letectvem (RJAF) podepsala smlouvu na dodávku 10 vrtulníků Bell 505.

Smlouva zahrnuje dodávku samotných strojů vybavených výcvikovým zařízením a komplexní počítačový výcvikový balíček pro základní a pokročilý letecký výcvik na vrtulových strojích v letecké škole krále Husajna v jordánském Mafraku.

„Je nám velkou ctí a potěšením oznámit, že si Jordánské královské letectvo vybralo vrtulníky Bell 505 jako svoje výcvikové stroje a naše společnost se může podílet na přípravě pilotů“, uvedl Patrick Moulay, senior viceprezident společnosti Bell pro mezinárodní komerční prodej.

„V rámci našeho závazku poskytnout jordánským ozbrojeným silám, královskému letectvu a potažmo všem obyvatelům země vyspělé výcvikové produkty sehrají – zejména s ohledem na rostoucí operační potřeby a výzvy – stroje Bell 505 sehrají klíčovou roli při zajištění připravenosti budoucích kadetů,“ dodal Sameer Rehman, výkonný ředitel pro Afriku a Blízký východ společnosti Bell.

„Nesmírně nás těší, že vrtulníky Bell 505, které výtečně doplní naši stávající flotilu výcvikových strojů, umožní pilotům se připravovat k výkonu služby na vysoce moderních výcvikových strojích. Objednaných deset strojů představuje mnohonásobné navýšení operačního nasazení a výrazně pomůže posílit schopnosti jordánských vzdušných sil,“ sdělil brigádní generál Mohammad F. Hiyasat, velitel RJAF.

Bell dodal první vrtulník 505 v roce 2017. K dnešnímu dni jich je v provozu 400 na šesti kontinentech; oblíbili si ho jak civilní, tak armádní zákazníci, neboť stroj nabízí kombinaci robustního vysokého výkonu, nízké spotřeby paliva a nízkých pořizovacích i provozních nákladů.

Bell 505 byl navržen v prvé řadě s ohledem na bezpečnost, výkon a cenovou dostupnost a kombinuje osvědčené systémy s pokročilými technologiemi jako je plně integrovaná sada avioniky Garmin a dvoukanálový motor řízený systémem FADEC.

V kategorii lehkých jednoduchých vrtulníků, které tvoří páteř výcvikových strojů po celém světě, patří tyto stroje mezi nejoblíbenější vrtulníky pro přípravu budoucích pilotů na nesčetné výzvy, kterým budou čelit na nejrůznějších misích.

SOFEX je přední světovou výstavou speciálních sil a vnitřní bezpečnosti, kterou založilo Jeho Veličenstvo král Abdulláh II. s cílem poskytnout platformu pro prezentaci a demonstraci nového a inovativního vybavení a technologií v oblasti bezpečnostních operací.

V současné době se koná již 13. ročník. (pel)