Navzdory obstrukcím ANO poslanci poslali zrušení EET do třetího čtení. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Navzdory obstrukcím hnutí ANO poslanci ve druhém čtení schválili zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Elektronická evidence tržeb by tak mohla definitivně skončit ke konci letošního roku. ANO však požaduje ponechat ji alespoň jako dobrovolnou.

„Koalice naplánovala jednání o druhém čtení EET. To je krok špatným směrem. Vypadá to, že schodek státního rozpočtu bude 375 miliard, ale vláda krizi neřeší, naopak zadlužení roste. Potom nechápeme, proč se ruší EET, které přinášelo 12 až 13 miliard ročně a narovnává podnikatelské prostředí,“ citovaly Novinky bývalou šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (ANO).

Předložila také pozměňovací návrh, který ukládá finanční správě, aby zajistila chod EET v dobrovolném režimu. Ukončení evidence by podle ní znamenalo utopení už vynaložených nákladů.

„Chceme tím definitivně ukončit éru, kdy se na každého živnostníka a podnikatele pohlíželo jako na a priori nepoctivého,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který zastoupil omluveného ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS).

Elektronická evidence tržeb by tak mohla definitivně skončit ke konci letošního roku.

EET je nyní přerušená do konce roku 2022. Parlament ji v minulém volebním období přerušil kvůli pandemii covidu-19, a stala se tak fakticky dobrovolnou.

Elektronickou evidenci tržeb zavedla Sobotkova vláda ČSSD a ANO. Prosadil ji tehdejší ministr financí Andrej Babiš.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty.

Poslední fáze měla být původně spuštěna 1. května 2021 a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů. (pel)