Letos v pořadí již třetí valorizace zvýší od září důchody v průměru o 700 korun. (Ilustrační foto - redakční koláž)

Letos v pořadí již třetí valorizace zvýší od září důchody v průměru o 700 Kč. Informovala o tom Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Všem vypláceným důchodům se v souladu s nařízením vlády č. 136/2022 Sb. od zářijové splátky zvýší procentní výměra o 5,2 %. Důvodem v pořadí již třetí valorizace v tomto roce je vysoká inflace, uvedla ČSSZ.

Důchody se tak zvýší v průměru o 600 až 800 Kč. S ohledem i na předchozí valorizace v tomto roce si důchodci přilepší celkově v průměru o 2 500 Kč.

Poprvé byly letos důchody zvýšeny v lednu, a to v průměru o 500 korun. V červnu pak vzrostly zhruba o tisíc korun.

Zážijové navýšení se bude týkat téměř 3,5 mil. vyplácených důchodů a Česká správa sociálního zabezpečení ho provede automaticky, není potřeba o něj žádat.

Mimořádná valorizace se opět týká všech druhů důchodů, tedy starobních (včetně tzv. předčasných), invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích. Každý důchod je tvořen ze základní výměry a procentní výměry.

Základní výměra je pro všechny důchody stejná a v rámci mimořádné valorizace se nezvyšuje. Procentní výměra se však stanovuje individuálně.

Při červnové mimořádné valorizaci se zvýšila procentní výměra o 8,2 %, kdy důchody v průměru vzrostly o tisíc korun. Nyní se procentní výměra zvýší o 5,2 % a toto navýšení náleží ode dne splatnosti zářijové splátky důchodu.

Navýšení procentní výměry o 5,2 % v září se týká současných důchodů. Procentní výměra důchodů přiznaných v období od 1. 9. 2022 do 31. 12. 2022 se zvyšuje ode dne, od něhož je důchod přiznáván, nejdříve o mimořádnou červnovou valorizaci, tj. 8,2 % a následně se procentní výměra zvýší i o mimořádnou zářijovou valorizaci, tj. 5,2 %.

O zvýšení důchodu a příplatků k důchodu budou příjemci důchodu včas informováni valorizačním oznámením, které bude rozesíláno postupně od v poloviny srpna do konce září 2022.

K valorizačnímu oznámení má být přiložen i dopis ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) týkající se zavedení výchovného od ledna roku 2023. To je „přídavek“ k důchodu ve výši 500 korun na jedno vychované dítě. Většinou se bude týkat žen.

Průměrná výše starobního důchodu v Česku dosáhla v červnu letošního roku částky 17 299 Kč. Průměrná výše starobních důchodů se podle propočtů ČSSZ zvýší o 697 korun na 17 996 korun. (sfr)