Výstavba lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic spolkne 2 miliardy korun. (Vizulizace: CCEA MOBA)

Výstavba lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic spolkne 2 miliardy korun. Vítězem tendru DPP na výstavbu se stalo londýnské architektonické studio William Matthews Associates. Lanovka se třemi stanicemi převeze až 2 300 lidí za hodinu. 

Informoval o tom Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

Mezinárodní otevřenou architektonickou soutěž vyhlásil v květnu letošního roku Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), jejím organizátorem bylo CCEA MOBA studio.

Se svými referencemi se do ní přihlásilo 23 zájemců z devíti evropských zemí, z nichž porota vybrala pět týmů.

(Vizulizace: CCEA MOBA)

Jejich úkolem bylo vypracovat architektonické návrhy všech tří stanic a pěti podpěr s ohledem na umístění budoucí lanovky a její okolí či přírodní reliéf.

„Z předložených návrhů mezinárodní porota následně vybrala a ocenila tři nejlepší. První cenu obdržel britský tým William Matthews Associates ve spolupráci s Boele Architects a Expedition Engineering a za podpory konzultantů DCSA a Agile CE,“ oznámil DPP.

(Vizulizace: CCEA MOBA)

Na druhém místě skončilo české seskupení ov architekti a studio Olgoj Chorchoj.

Na třetí pozici se umístila rakouská kancelář ZT GmbH – Studio Innsbruck renomovaného norského studia Snøhetta.

(Vizulizace: CCEA MOBA)

„Vítězný návrh William Matthews Associates, který má zkušenosti i s londýnskou lanovkou, nejvíce zapadá do svého okolí mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi. Doufám, že již za několik let se budeme moci svézt tímto elegantním dopravním prostředkem, do kterého bude možné nastoupit ve třech stanicích,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Na obou konečných umožní pohodlný přestup na navazující dopravní spojení a v případě mezistanice Troja půjde o stavbu umístěnou do krásného prostoru v blízkosti Vltavy a budoucího nového vstupu do Zoo Praha,“ dodal Scheinherr.

(Vizulizace: CCEA MOBA)

(pel)