Kvůli hrozícímu nedostatku plynu roste zájem zákazníků o elektrická topidla a klimatizace. (Ilustrační foto)

V důsledku očekávaného nedostatku plynu roste zájem zákazníků o elektrická topidla, informoval obchodní řetězec DATART. Jenže těch je na trhu v tomto okamžiku nedostatek. Většina prodejců hlásí „vyprodáno“. Řešením je topení pomocí klimatizace. Klimatizace zajistí chlazení vzduchu v horkých dnech a vytápění ve dnech, kdy se ochladí.

Prodeje klimatizací podle DATARTU rostou, zákazníci se začínají připravovat na zimní období a vzhledem k očekávanému zvyšování cen zboží neodkládají řešení na pozdější dobu.

Topení klimatizací je dosud málo využívaný způsob vytápění. Jeho výhody začíná objevovat stále více zákazníků a domácností.

Klimatizace má průměrně až třikrát vyšší výkon než klasické elektrické topení a dokáže ušetřit až 70 % nákladů na provoz. V porovnání s přímotopy je úspora ještě vyšší.

Ekonomický přínos klimatizace je nejvíce znát při venkovních teplotách do – 10°C, které jsou v zimním období nejběžnější. Klimatizace pracuje jako tepelné čerpadlo na principu vzduch – vzduch, topit s ní lze velmi jednoduše a rychle.

Pro malé prostory je dostatečná mobilní klimatizace, která chladí i topí. Pro vývod vzduchu jsou na trhu dostupné okenní sady, které jsou rychlým a elegantním řešením, chlad ani teplo neunikají ven.

Dlouhodobě výhodnějším řešením je i v případě mobilní klimatizace vývod vzduchu průchodem před zeď. Při výběru klimatizace je vhodné sledovat spotřebu a energetickou třídu, do které zvolený typ klimatizace patří.

Z hlediska úspornosti je výhodnější zvolit takový typ, který patří do nejvyšších tříd energetické účinnosti. U energetické třídy vyšší o jeden stupeň může být rozdíl spotřeby až 0,4 kWh/hodinu (při 12hodinovém provozu je to úspora zhruba 44 korun za den).

„Vzhledem k tomu, že klimatizace může být využívána v podstatě celoročně, protože chladí i topí, tak  úspora energií je velká a rozhodně bude znát v rozpočtu domácnosti,“ uvedl Jan Pospíšil, obchodní ředitel DATART.

Do větších domácností a rodinných domů je vhodná nástěnná klimatizace. Tento typ klimatizace má vyšší výkon, tichý provoz a současně může nahradit čističku vzduchu – zabudované filtry zachytí většinu prachových částic a bakterií.

Chytré „smart“ klimatizace nabízejí řadu funkcí – odložený start, noční režim, časovač a pohodlné ovládání prostřednictvím mobilní aplikace. (pel)