Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vybídl obchodníky, aby nabízeli více potravin z ČR. (Ilustrační foto)

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vybídl obchodníky, aby nabízeli více potravin z ČR. V té souvislosti zmínil, že v obchodech se často objevují totožné produkty dostupné od domácích producentů dovezené ze zahraničí.

Nekula to uvedl v dopise zveřejněném na Twitteru, který podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého odeslal generálním ředitelům obchodních řetězců.

„V médiích se objevily zprávy o tom, že supermarkety mají v nabídce např. cibuli až z Nového Zélandu. Přitom v sezóně je české cibule dostatek. Opravdu nechápu, proč by zelenina měla cestovat do ČR 18 tisíc km. Vyzval jsem proto obchodníky, aby upřednostnili tuzemskou produkci,“ napsal k příspěvku ministr.

V dopise připomněl, že na Česko i celou Evropskou unii nepříznivě dopadají růsty cen energií, paliv a také potravin. Zmínil dále, že jedním z cílů je také dosáhnout udržitelné a konkurenceschopné produkce potravin se zohledněním co nejnižší uhlíkové stopy.

„V této situaci si Vás dovoluji požádat o preferenci, zařazení do nabídky zákazníkům většího množství potravin a zemědělských produktů lokální produkce, které jsou z hlediska udržitelnosti příznivější k životnímu prostředí. Přestože jsou totožné produkty dostupné i od našich producentů, v obchodech se často objevují obdobné produkty dopravované z velké vzdálenosti, mnohdy i tisíce kilometrů,“ uvedl.

Ministr na závěr požádal  ředitele obchodních řetězců, aby mu oznámili, jaké kroky plánují v jejich obchodní strategii pro zvýšení nabídky českých potravin. (pel)