Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték vzrostla v červnu na 5 procent. (Ilustrační foto)

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték vzrostla v červnu na 5 procent z květnových 4,64 %. Průměrná sazba hypoték je nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což proti květnu představuje pokles o 8 procent.

Meziroční propad úvěrů na bydlení zrychlil na 65 procent.

Vyplynulo to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o polovinu. Je to do jisté míry dáno tím, že rok 2021 byl z pohledu poskytnutých hypoték rekordní. Meziroční propad je tak dán vysokou srovnávací základnou.

I tak však byl letos v červnu objem poskytnutých hypoték o čtvrtinu nižší i ve srovnání s rokem 2020.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v červnu klesl o 1,1 miliardy na 15,7 miliardy Kč. Po dubnu jde o nejnižší objem za dva roky.

Objem refinancovaných úvěrů činil v červnu 3,6 miliardy Kč.

Počet nově poskytnutých hypoték se po květnovém růstu na 5300 snížil na 5000. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí přesahoval 7000 a loni 9500.

Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v červnu zesílil, a to na 60 procent v případě objemu a 56 procent u počtu. V prvním pololetí byl objem i počet hypoték meziroční nižší o třetinu.

Meziměsíční růst sazeb byl v červnu nepatrně silnější než v předchozích měsících, a pokračuje tak 16 měsíců v řadě. Nabídkové ceny hypoték se nyní pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.

Průměrná hypotéka v posledních měsících mírně klesá. V červnu byla 3,1 milionu Kč. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod totiž znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 až 2000 Kč. (sfr)