Nejhorší červen: Prodej nových osobních automobilů v EU meziročně klesl o 15 procent. (Ilustrační foto)

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v červnu meziročně klesl o 15,4 procenta na 886.510 vozů. Z hlediska prodejů šlo o nejhorší měsíc červen od roku 1996. Za prvních šest měsíců letošního roku se prodej „osobáků“ snížil o 14 procent na zhruba 4,6 milionu vozů.

Informovalo o tom Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

V České republice činil červnový pokles 16,9 procenta. Za celé první pololetí v Česku prodeje klesly o 12,3 procenta.

Podíl na unijním trhu dál ztrácí automobilka Škoda i její mateřská skupina Volkswagen. Podíl značky Škoda Auto na unijním trhu se v červnu meziročně snížil na 4,7 z 5,2 procenta a za pololetí klesl na 4,9 z 5,6 procenta před rokem. Za první pololetí se prodej jejich vozů snížil o 24,6 procenta na 224.533 vozidel.

Výrobu automobilů v EU brzdí problémy v dodavatelských řetězcích.

K celoevropskému poklesu přispěly všechny čtyři hlavní trhy v EU. Největší snížení v červnu zaznamenalo Německo (pokles o 18,1 procenta), následované Itálií (pokles o 15 procent) a Francií (pokles o 14,2 procenta).

Menší pokles naopak vykázalo Španělsko (o 7,8 procent).

Český Svaz dovozců automobilů před pár dny uvedl, že v České republice se prodej nových osobních aut v letošním prvním pololetí meziročně snížil o 12,3 procenta na 98.916 vozů. Pokles výrazně prohloubilo druhé čtvrtletí. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

SDA: Prodeje osobních automobilů v Česku nadále klesají, motocykly trhají rekordy