Zdražování v Česku dále zesiluje: Inflace se v červnu zvýšila na 17,2 procenta. (Ilustrační foto)

Zdražování v Česku nadále zesiluje. Inflace se v červnu zvýšila na 17,2 procenta. Růst spotřebitelských cen pokračoval i v červnu, kdy meziroční míra inflace vzrostla z květnových 16 procent na 17,2 procenta. Ceny se v Česku zvyšují už dvanáct měsíců za sebou.

Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziměsíčně inflace vzrostla o 1,6 procenta.

„Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně zrychluje od loňského července a již překonal hranici 17 procent. V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 18 procent,“ vysvětlil Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

Pekárenské výrobky a obiloviny v červnu zdražily o 23,8 procenta, maso o 20,4 procenta. Skupina mléka, sýrů a vajec podražila o 20,8 procenta.

Z konkrétních potravin nejvíce zdražila mouka, jejíž cena je meziročně je vyšší o 69,6 procenta.

Ceny citelně vzrostly i u másla a to o 55,8 procenta, dále také u cukru (o 41,3 procenta) i polotučného trvanlivého mléka, které podražilo o 42,3 procenta).

Ceny olejů a tuků meziročně vzrostly o 42 procent.

Za růstem cen nadále stojí také zdražování energií. Vzrostly především ceny zemního plynu, a to o 57,8 procenta, přičemž ještě v květnu to bylo skoro o devět procent méně. O 34 procent pak zdražila tuhá paliva, elektřina o 31,6 procenta.

„V oddíle doprava se zvýšily ceny automobilů o 14,5 procenta a pohonných hmot a olejů o 47,5 procenta,“ upřesnil ČSÚ.

Ceny za stravovací služby vzrostly o 23,5 procenta. Ubytovací služby zdražily o 21,2 procenta.

Podle analytiků se inflace v Česku bude blížit 20 procentům.

Červnová inflace je vysoko nad očekáváním České národní banky (ČNB), jež počítala s růstem 15 procent. Centrální banka dosud bojovala s růstem spotřebitelských cen zvyšováním úrokových sazeb, když základní sazbu zvýšila na 7 %.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) poroste inflace v Česku ještě několik měsíců. Pracovní tým poradní Národní ekonomické rady vlády (NERV) probíral další úpravy sociálního systému a valorizaci penzí k začátku příštího roku.

K žádné úpravě kritérií tým nedospěl, své závěry předloží dalším ekonomům v poradním sboru kabinetu a vládě.

Jurečka uvedl, že vláda připravila opatření cílící ke zranitelným skupinám, vyjmenoval automatickou valorizaci penzí, zvyšování životního a existenčního minima či kroky k podpoře rodin. (sfr)