Ministr Jurečka chce ve vládě prosadit vyšší zdanění lidí s vyššími příjmy. (Ilustrační foto)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce vládě navrhnout vyšší zdanění lidí s vyššími příjmy, tedy progresivní zdanění. Obhajuje to nutností solidarity bohatších lidí z nízkopříjmovými. Lidé s vyššími příjmy by se prý měli připravit na vyšší míru solidarity, řekl Jurečka Právu.

„Solidaritu, která by nyní měla být namístě, bychom měli vyžadovat nejenom od právnických osob a podnikatelských subjektů. I my, lidé, kteří máme vyšší příjmy, bychom mohli mít nějakou míru solidarity,“ prohlásil Jurečka.

Vládě proto navrhne progresivní zdanění, které by do státního rozpočtu přineslo peníze na pomoc lidem, kteří jsou nejvíce ohroženi vysokými cenami.

„Jasně jsme řekli, že v současné situaci je zapotřebí především hledat další zdroje pro státní rozpočet, i proto je pro nás důležité, abychom aplikovali solidaritu v oblasti daní, a to jak u právnických, tak i u fyzických osob,“ zdůraznil Jurečka.

S tím, že to „každý soudný a rozumný člověk pochopí“.

Konkrétní zvýšení daně, tedy o kolik by stát mohl lidi s vyššími příjmy nově zdanit, a koho by se takové zdanění dotklo, nechtěl Jurečka zatím komentovat.

Podle něj by mohlo být vyšší zdanění pouze dočasné, v intervalu dvou až čtyř let.

„Protože to je doba, kdy budeme muset pokrýt nejvyšší náklady, které budeme mít kvůli vysokým cenám energií při pomoci domácnostem,“ doplnil.

S návrhem nesouhlasí šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Netrestejme za píli a ambice. Vyšší míru solidarity navíc lidé s nadprůměrnými příjmy projevují, protože na daních odvádí do systému více peněz – mají vyšší sazbu daně. O příjmech státního rozpočtu se bavme, ale tohle je slepá ulička,“ reagovala.

Proti se postavil i místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček s tím, že „nemáme levicovou, sociálnědemokratickou vládu“.

„Proto věřím, že nápad na trestání aktivních, úspěšných lidí progresivním zdaněním nemá šanci. Už nyní odvádí bohatí více. Náš problém nejsou nízké daně, ale extrémně vysoké výdaje. Tam musí ministři zabrat,“ prohlásil Skopeček.

V Česku v současnosti již jistá forma progresivního zdanění existuje, i když zaměstnanci s běžnými příjmy platí stejnou, tedy 15% sazbu daně z příjmu, respektive ze závislé řččinnosti.

Dřívější solidární přirážka ve výši 7 % sice byla v roce 2020 zrušena. Ale současně byla zavedena 23% daň z příjmů, kterou hradí zaměstnanci nebo OSVČ, jejichž příjem je vyšší než 48násobek průměrné mzdy. V praxi to znamená, že aby v roce 2022 zaměstnanec odváděl 23% daň z příjmů, musí být jeho měsíční výdělek vyšší než 155 644 Kč. (sfr)