Za vakcíny proti covidu-19 zatím Česká republika zaplatila 19 miliard korun. (ilustrační foto).

Za vakcíny proti covidu-19 zatím Česká republika zaplatila 19 miliard korun. Darované dalším zemím z nich byly vakcíny za 270 milionů korun. Zlikvidovány kvůli expiraci byly vakcíny za 190 milionů korun.

Dodávky plánované na léto byly odloženy na podzim, kdy se očekává větší zájem.

Informovala o tom Kateřina Baťhová, ředitelka mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví, která měla nákupy vakcín na starosti.

„Pfizer i Moderna přestaly dodávat vakcíny a nebudou je dodávat přes celé léto. Všechny přijdou na podzim, kdy už budou dostupné nové typy,” vysvětlila.

Celková částka 19 miliard korun obsahuje i cenu za objednané, ale dosud nedodané vakcíny.

Podle náměstka ministra zdravotnictví pro české předsednictví EU Jakuba Dvořáčka není pravděpodobné, že by se počty objednaných vakcín podařilo snížit. Čeká spíš rozložení dodávek do delšího času.

Jedním z cílů českého předsednictví Radě EU je vyjednávání s výrobci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna o nových smlouvách, které by lépe odpovídaly současné situaci.

Státy EU by podle nich měly mít vždy k dispozici nejmodernější vakcíny upravené na aktuální variantu viru a dodávky by měly odpovídat sezonnímu vývoji nákazy.

Vyhozené vakcíny

Ve světě roste problém s nakoupenými, ale nevyužitými vakcínami. Kanada vyhodí téměř 14 milionů vakcín AstraZeneca. Nebyl o ně zájem doma ani v cizině.

Země podepsala v roce 2020 se společností AstraZeneca smlouvu na 20 milionů dávek vakcíny. Alespoň jednu dávku zmíněné látky dostalo 2,3 milionu Kanaďanů, většinou v období od března do června 2021.

Po obavách z vzácných, ale potenciálně smrtelných krevních sraženin způsobených vakcínou společnosti AstraZeneca v první polovině roku 2021 se Kanada zaměřila na využití svých dostatečných zásob mRNA vakcín od společností Pfizer-BioNTech a Moderna.

Přestože je počet případů nákazy kkoronavirem ve světě opět na vzestupu, najít země, které by byly ochotny tyto darované vakcíny proti covidu-19 přijmout, je stále obtížnější – poptávka po vakcínách klesá.

Deset východoevropských zemí tak na začátku června dopisem požádalo Evropskou komisi, aby přezkoumala smlouvy o očkování proti covidu-19. Ty je zavazují k nákupu příliš mnoha dávek, které nyní nejsou třeba.

Finsko prostřednictvím mezinárodního distribučního systému darovalo ostatním zemím přibližně tři miliony dávek vakcín, nyní je jejich distribuce o poznání těžší.

Vakcíny darované Evropskou unií již mimo jiné nepřijímá ani Africká unie.

Dánsko na začátku května oznámilo, že zlikviduje 1,1 milionu vakcín proti covidu-19, protože se blíží datum jejich spotřeby. Snahy darovat je rozvojovým zemím byly neúspěšné.

Ve Francii musely vyhodit 218 tisíc dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od společnosti AstraZeneca, informoval již v březnu deník Le Monde.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski již v dubnu informoval, že Polsko už nebude přebírat další dodávky vakcín proti covidu-19 v rámci unijní dohody o nákupech.

Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) americké lékárny, státy a federální úřady od prosince 2020 do poloviny letošního května vyřadily 82,1 milionu dávek vakcín proti koronaviru. Jde o něco přes 11 procent dávek, které federální vláda distribuovala. (sfr)