Největší boháči rekordně přicházejí o miliardy. Nejvíce zchudli Musk, Bezos a Zuckerberg. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Nejbohatší lidé světa přicházejí o miliardy. Nejvíce zchudli Musk, Bezos a Zuckerberg. Celkem přišlo 500 nejbohatších lidí světa v první polovině tohoto roku o 1,4 bilionu dolarů (v aktuálním přepočtu: 33,1 bilionu Kč). Jedná se o nejprudší půlroční pokles v historii globálních miliardářů.

Upozornil na to server idnes.

Majetek nejbohatšího člověka na světě, Elona Muska, se propadl o téměř 62 miliard dolarů (v aktuálním přepočtu: zhruba 1,46 bilionu korun). Jeff Bezos přišel ještě o zhruba jednu miliardu víc.

Čisté jmění Marka Zuckerberga se snížilo o více než polovinu.

V předchozích letech přitom bohatství milardářů rostlo a to i v souvislosti s tím, jak se vlády a centrální banky světa pomocí různých opatření snažily podpořit ekonomiku po pandemii covidu.

To se však změnilo. Centrální banky po celém světě včetně té americké navyšují úrokové sazby s cílem zpomalovat rychlou inflaci.

V důsledku toho i padá dolů hodnota i těch nejlépších akcií. Současně klasá hodnota majetku těch,kdo akcie vlastní.

Napříkald pro společnost Tesla byly uplynulé tři měsíce nejhorším čtvrtletím v historii.

Nejbohatší člověk světa Elon Musk má podle Bloomberg Billionaires Index stále největší majetek na planetě, a to 208,5 miliardy dolarů (v aktuálním přepočtu: 4,9 bilionu Kč).

Druhý je Jeff Bezos s čistým jměním čítajícím 129,6 miliardy dolarů.

Bernard Arnault, nejbohatší Francouz, je podle indexu na třetím místě s majetkem ve výši 128,7 miliardy dolarů, následuje Bill Gates se jměním ve výši 114,8 miliardy dolarů.

Jedná se o jediné čtyři lidi, kteří vlastní majetek přesahující 100 miliard dolarů. Na začátku roku přitom tuto částku překročilo deset lidí na celém světě, včetně Zuckerberga, který je nyní s 60 miliardami dolarů na 17. místě žebříčku. (sfr)