Válka o Měsíc: USA obvinily Čínu, že chce dobýt planetu Měsíc sama pro sebe. (Ilustrační foto: čínská sonda na Měsíci)

Američani obvinili Čínu, že chce dobýt planetu Měsíc sama pro sebe poté, co ukradla nápady a technologie jiným zemím. Čína však odmítla tvrzení šéfa NASA, podle kterého by mohla plánovat ovládnout Měsíc. Šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson vyslovil obavu, že Čína plánuje ovládnutí Měsíce v rámci svého vojenského programu.

Čína však tvrzení  řžeditele NASA odmnítla s tím, že se jedná o „nezodpovědnou pomluvu“. Peking uvedl, že vždy vyzýval k budování společenství národů ve vesmíru.

Čína v posledním desetiletí dosáhla značných úspěchů ve svém vesmírném programu, v němž se zaměřila zejména na průzkum Měsíce.

V roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci.

Očekává se, že koncem tohoto desetiletí vyšle Čína na Měsíc další raketu, tentokrát ale už i s astronauty na palubě.

„Musíme se obávat toho, že Čína přistane na Měsíci a řekne: ‚Teď je náš a vy se držte dál‘,“ prohlásil ředitel NASA Bill Nelson německému bulvárnímu listu Bild.

Dodal, že čínský vesmírný program je vojenského charakteru a země ukradla nápady a technologie ostatním.

„Není to poprvé, co šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír ignoruje fakta a mluví o Číně nezodpovědně. Americká strana neustále šíří pomlouvačnou kampaň proti normálním a rozumným čínským snahám ve vesmíru,“ reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

„Čína se proti takovým výrokům důrazně ohrazuje,“ dodal.

Čína podle tamního ministerstva vždy prosazovala budování společné budoucnosti lidstva ve vesmíru a stavěla se proti jeho vyzbrojování a jakýmkoli závodům ve zbrojení mimo Zemi.

Americká vesmírná agentura NASA v rámci svého programu Artemis plánuje v roce 2024 vyslat misi s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a do roku 2025 chce uskutečnit přistání s posádkou v blízkosti jižního pólu Měsíce. V rámci projektu Artemis I má první americká raketa (bez posádky) odstartovat k Měsíci už v srpnu letošního roku.

Čína plánuje misi k jižnímu pólu Měsíce bez posádky ještě v tomto desetiletí.

Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. (sfr)