Unipetrol zasáhl Kralupy nad Vltavou i Prahu intenzivním zápachem, stěžují si občané. (Ilustrační foto: Unipetrol, rafinerie Kralupy nad Vltvavou)

Rafinerie společnosti Unipetrol v Kralupech Kralupy nad Vltavou zasáhla Kralupy nad Vltavou i část Prahy intenzivním zápachem. Na vině je flérování. Situace již trvá několik dní. Obyvatelé Kralup nad Vltavou, ale i okolí si stěžují na nepříjemný zápach. Podle vedení města je na vině flérování ve firmě Unipetrol.

Firma již v soboru 2. 7. 2022 hlásila závadu na peci. Poukázaly na to Novinky.


Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou, 2. 7. 2022:

Z důvodu poruchy pece, dochází ke spalování sulfanových plynů na polním hořáku, tímto se omlouváme za případný zápach.
Doba trvání události: do 4.7.2022.


Zápach se šíří kilometry daleko. Zaznamenali jej i obyvatelé v Praze na Proseku, v Ďáblicích, Vysočanech nebo Kyjích.

Stěžují si také obyvatele Líbeznic.

Mluvčí města Kralupy nad Vltavou Aleš Levý v pondělí informoval, že společnost Unipetrol uvedla, že „příčinou stávajícího stavu je flérování z důvodu technologické poruchy, jež by měla být odstraněna odbornou firmou v průběhu dnešního dne.“

Podle obyvatel je však zápach cítit už několik dní.

Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou, mezi jehož partnery je Orlen Unipetrol, na své webové stránce již v sobotu napsalo, že v Unipetrolu se porouchala pec a dochází ke spalování sulfanových plynů na polním hořáku a může docházet k zápachu.

V neděli došlo k výpadku elektrostatického odlučovače prachových částic, které mohly být ve zvýšené míře v ovzduší. V pondělí už měl být odlučovač opraven.


Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou, 4. 7. 2022:

Dnes v 10:38 hod. došlo k výpadku 1. sekce elektrostatického odlučovače prachových částic. Zbylé dvě sekce jsou v provozu. Může dojít k překročení limitu prachových částic ve spalinách. Doba trvání události: min. do pátku 8.7.2022.


Mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář Novinkám řekl, že hasiči v posledních třech dnech nedostali z Kralup nad Vltavou a okolí žádné oznámení o zápachu, a tudíž neprováděli monitoring.

„V kralupské rafinérii došlo v sobotních dopoledních hodinách k závadě na technologickém zařízení. To by mohlo být příčinou přechodného výskytu pachových látek v ovzduší v závislosti na tlaku a směru proudění větru. V rámci prováděného monitoringu ovzduší jsme žádné překročení hygienických limitů nezjistili. Na odstranění závady intenzivně pracujeme,” uvedl mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.

Flérování je bezpečné uvolňování zejména uhlovodíkových plynů, které jsou vedeny do speciální fléry, kde se zneškodní spálením. Plamen tzv. havarijní pochodně lze vidět zdaleka a je provozován pouze dočasně. Nemělo by údajně nijak zásadně přispívat ke znečištění ovzduší. (sfr)