ŠKODA AUTO podporuje české vysokoškolské týmy v mezinárodní soutěži Formula Student. (Foto: Škoda Auto)

ŠKODA AUTO podporuje české vysokoškolské týmy v mezinárodní soutěži Formula Student. Minulý týden v pátek a v sobotu si studenti mohli své formule důkladně otestovat v zázemí testovacího polygonu automobilky a ta je taktéž hlavním sponzorem nadcházejícího závodu, který se koná ve dnech 18. až 24. července na okruhu v Mostě.

Formula Student je určena pro vysokoškolské studenty technických oborů, kteří si sami navrhují, konstruují a testují formule a se svými vozy následně soutěží, čímž si prohlubují teoretické i praktické znalosti.

ŠKODA AUTO pomáhá českým univerzitním týmům v rámci své dlouhodobé podpory technického vzdělávání, která je významnou součástí společenské odpovědnosti české automobilky.

„Dobré vzdělání a praktické zkušenosti jsou základními předpoklady pro úspěšný start v profesním životě. A přesně tady boduje mezinárodní soutěž Formula Student. Vedle technických znalostí účastníky učí také důležitým měkkým dovednostem a seznámí je s cenným know-how. Jsme velmi rádi, že můžeme tento skvělý projekt podpořit, a držíme českým týmům palce na jejich cestě za co nejlepším umístěním,“ řekla Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Lidé a kultura.

Formula Student je prestižní soutěží určenou pro techniky na celém světě. Vznikla v roce 1981 ve Spojených státech pod záštitou Society of Automotive Engineers, v Evropě se poprvé konala v roce 1998.

Účastníci musí prokázat hluboké odborné znalosti i schopnost vypořádat se s praktickými problémy. Studenti si své závodní vozy nejen navrhují, konstruují a testují, ale také usedají za jejich volanty. Soutěž představuje unikátní příležitost pro prohloubení technických znalostí. Letošního ročníku se účastní i šest českých univerzitních týmů, které zkonstruovaly celkem sedm formulí.

ŠKODA AUTO podporuje všech šest týmů finančně, i odbornými konzultacemi odborníků z oblasti vývoje a výroby.

Tato spolupráce je oboustranně přínosná, protože studenti získají přístup k nejmodernějším technologiím a výpočetní technice, která jim umožní dosáhnout co nejlepších výsledků, současně také navážou kontakty s odborníky ze ŠKODA AUTO, kde mohou po úspěšném završení studia najít pracovní uplatnění.

Významným příspěvkem univerzitním závodním stájím se stal také uplynulý testovací víkend na polygonu automobilky ŠKODA AUTO v Úhelnici.

Akce se zúčastnilo všech šest týmů se sedmi formulemi a konstruktéři i jezdci zde využili ojedinělé příležitosti své stroje otestovat. Testovací centrum je k tomuto účelu velmi vhodné, protože se běžně využívá k interním zkouškám automobilů značky ŠKODA.

Vlastnoručně sestrojené studentské formule se dělí do několika kategorií podle typu pohonu: k původním spalovacím motorům přibyly elektrické a hybridní vozy, od roku 2016 je vypsána také soutěž pro autonomně řízená závodní vozidla.

Do celkového hodnocení se však zahrnují nejen sportovní výsledky, ale i odbornou porotou posouzená technická úroveň monopostů či náklady na konstrukci a spotřeba energie během závodů.

Do letošního ročníku se přihlásilo šest týmů z univerzit z Prahy, Brna, Ostravy a Liberce. Fakulta strojní Českého vysokého učení technického v Praze postavila hybridní vůz, Fakulta elektrotechnická ČVUT nasazuje elektrickou a autonomní formuli, Fakulta strojní spolu s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně zkonstruovaly elektrický monopost.

Na formule se spalovacím motorem vsadily studentské týmy Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci a Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Nejvíce zkušeností má přibližně třicetičlenný tým Fakulty strojní ČVUT v Praze, který se studentského klání účastní již od roku 2007.

Sezona evropského šampionátu začíná ve Švýcarsku a Itálii, poté se závodníci přesunou do České republiky.

Další klání následují v Maďarsku, Německu a Chorvatsku. ŠKODA AUTO je hlavním partnerem tuzemského závodu, který se koná ve dnech 18. až 24. července na okruhu v Mostě a pro veřejnost je přístupný 22. a 23. července.

ŠKODA AUTO se na rozvoj technického vzdělávání zaměřuje dlouhodobě. Spolupracuje s desítkami středních odborných i vysokých škol po celé České republice, kterým v roce 2021 darovala 68 nehomologovaných automobilů, 77 motorů a převodovek, 94 počítačů, 241 akumulátorů a 107 dalších zařízení.

Celkem tedy předala školám 587 učebních pomůcek a zároveň podpořila výzkumné projekty na vysokých školách. Hodnota investic dosáhla 75 milionů korun. (pel)