Továrny Tesly jsou "pece na peníze", přiznal Musk. (Ilustrační foto)

Nejbohatší podnikatel světa, Elon Musk, prozovuje „pece na peníze“, jak sám přiznal. Tímto výrazem označil své továrny na výrobu elektromobilů Tesla, které prodělávají miliardy dolarů.

Jedná se o nově otevřené továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla.

Zmíněné výrobní závody „právě teď prodělávají miliardy dolarů. Je to tuna nákladů a téměř žádná produkce,“ uvedl Musk v rozhovoru pro Klub majitelů Tesly v Silicon Valley.

„Továrny v Berlíně a Austinu jsou právě teď gigantické pece na peníze. Je to jako obří burácení, které je zvukem hořících peněz,“ upřesnil.

Továrny v Berlíně a texaském Austinu čelá problému nedostatku baterií a narušení dodávek v Číně. Továrna v Austinu doplácí na narušení v dodavatelském řetězci.

Podle Muska teď produkuje jen malé množství nových vozů, protože některé součástky do baterií uvázly v jednom z čínských přístavů, kde s nimi nikdo nehne.

S narušeným výrobním provozem se letos navíc potýká také jiná Gigafactory Tesly, v Šanghaji. Důvodem je přísná politika Číny, která letos zavádí rozsáhlé lockdowny kvůli šíření covidu-19.

Továrna nebyla v provozu několik týdnů.

O nepříjemné situaci Tesle svědčí i fakt, že Musk tento týden potvrdil své dřívější oznámení o hromadném propouštění zaměstnanců. V příštích třech měsících se má počet těch, kdo pracují za fixní mzdu, snížit o deset procent. (sfr)