O2 jako první operátor testuje nejrychlejší 5G. Díky využití vyšších frekvencí dosahují rychlosti stahování až 5 Gb/s.

O2 jako první operátor testuje nejrychlejší 5G. Díky využití vyšších frekvencí dosahují rychlosti stahování až 5 Gb/s. Operátor O2 pokračuje v budování nejrychlejších sítí 5G. Vedle masivní výstavby nejmodernější sítě v Evropě, která přináší nejrychlejší připojení statisícům obyvatel, nyní jako první operátor testuje připojení za využití tzv. milimetrových vln.

Díky tomu bude moct v budoucnu nabídnout rychlosti bezdrátového připojení srovnatelné s optickými sítěmi, tedy několik gigabitů za vteřinu. Kromě vysokých rychlostí nabídnou tyto 5G sítě také násobně vyšší kapacitu a nízkou odezvu.

Informovala o tom Veronika Zachariášová, tisková mluvčí O2.

„Už několik měsíců budujeme opravdové 5G sítě, které už nyní přináší rychlá data především do mobilních telefonů nebo domácích modemů,“ upřesnil technologický ředitel O2 Jan Hruška.

„5G fungující ve vyšších frekvenčních pásmech, které nyní jako první operátor testujeme, bude dalším krokem, který nabídne řadu specifických využití – ať už se jedná o připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácností v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě,“ vysvětlil Hruška.

Dodal, že 5G s využitím milimetrových vln pomůže v budoucnu vyřešit připojení i tzv. poslední míle nejen v domácnostech, ale také veřejných institucích, jako jsou školy, knihovny či nemocnice nebo v menších firmách, které potřebují vyšší kapacitu připojení než domácnosti.

O2 využívá vysílací technologii v pásmu 26,5-27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz. Tyto frekvence O2 za účelem testování technologie milimetrových vln zatím dočasně získalo od Českého telekomunikačního úřadu. Síť je spuštěna na několika vysílačích v sídle O2 a jeho okolí na pražské Brumlovce a také na Chodově, kde O2 provozuje své největší datové centrum.

Během testovacího provozu se podařilo dosáhnout rychlostí až 5 Gb/s, díky čemuž je možné přenášet velmi rychle velké datové objemy s velmi nízkou latencí.

„Právě tyto vlastnosti milimetrových vln doplní v budoucnu již vyvinutá 5G řešení pro průmysl 4.0, například při nahrávání řídícího softwaru do vyráběných produktů souběžně s jejich finální kompletací na výrobních linkách. Využití najdou také v situacích, kdy spolu neustále musí komunikovat robotická zařízení a jejich centralizované řídící jednotky a předávat si velké množství dat v jeden okamžik – například při kontrole kvality montáže na základě videoanalýzy výrobního procesu v reálném čase,“ vysvětlil Jan Hruška.

5G s využitím milimetrových vln O2 testuje jako první operátor společně s firmami CETIN a Ericsson. „Lze očekávat, že nasazení milimetrových vln bude klíčové v případech, kdy je potřeba přenášet značné objemy dat díky velké šířce pásma dostupné v pásmu 26 GHz.

Společně s 5G, které již O2 ve spolupráci s CETINem nasadilo, budou milimetrové vlny využívány k poskytování rozšířeného mobilního připojení v místech, jako jsou stadiony nebo nákupní centra, aby se tak zvýšila kapacita a poskytla lepší uživatelská zkušenost.

Milimetrové vlny také umožní služby pevného bezdrátového přístupu k internetu a budou médiem pro poskytování extrémně vysokých kapacit a spolehlivých průmyslových aplikací, které se dnes stávají standardem ve vyspělých průmyslových odvětvích v České republice,“ uvedl Cveto Gašperut, Country Manager společnosti Ericsson v České republice.

5G fungující na vyšších frekvencích nyní komerčně využívají operátoři především v USA, Kanadě a zemích jihovýchod Asie, v Evropě je zatím využití sporadické. Proto se na trhu teprve začínají objevovat zařízení, která tuto technologii podporují. O2 síť testuje na zařízeních společnosti Inseego.„Venkovní jednotka Inseego FW2010 umožňuje gigabitové rychlosti stahování pro aplikace velmi náročné na data. Propojuje se s Wi-Fi routerem a poskytuje bezpečný a spolehlivý přístup k internetu pro mnoho připojených zařízení v domácnosti, firmě nebo kanceláři,“ popsal Simon Rayne, Senior Vice President a výkonný ředitel Inseego pro regiony UK, EMEA a APAC.

Díky mimořádnému výkonu 5G antény se může venkovní jednotka připojit i ve vzdálenosti několika kilometrů od vysílače, a výrazně tak rozšířit dosah milimetrových vln. Zařízení podporuje rovněž 5G sub-6 GHz a Cat 22 LTE, takže je skvělou volbou pro širokou škálu umístění a aplikací.

O2 zároveň otestovalo svou 5G síť pomocí dvou mobilních zařízení routeru Inseego MiFi M2000 5G a notebooku Acer Spin 7. Router díky kombinaci Qualcomm Snapdragon X55 5G RF modemu a pokročilé Inseego patentované RF technologii poskytuje rychlosti v řádu několika gigabitů v pásmech milimetrových vln a více než gigabitové rychlosti v pásmech pod 6 GHz.

Je vhodný také pro využití velmi nízké latence, kterou technologie 5G přinášejí. Notebook Acer využívá modem Qualcomm Snapdragon 8cx Gen2 5G s 9 integrovanými anténami pro zajištění maximální možné přenosové kapacity.

O2 se označuje za největšího operátora na českém trhu. Hlasové, internetové a datové služby poskytuje zákazníkům od domácností přes malé a střední firmy až po velké korporace. V současnosti buduje síť páté generace (5G), kterou jako první spustilo v reálním prostředí.

O2 je zároveň největším poskytovatelem internetu pro domácnosti a firmy, který nabízí na 99 % adres. Fixní připojení nejlépe funguje v kombinaci s modemem O2 Smart Box, který O2 vyvinulo ve vlastní režii. Se svou službou O2 TV je největším provozovatelem internetového televizního vysílání v Česku.

Pro své zákazníky O2 nakoupilo řadu exkluzivních sportovních práv a díky tomu nabízí nejatraktivnější sportovní obsah na českém trhu. Společnost patří k největším hráčům v oblasti hostingových a cloudových služeb, stejně jako v oblasti managed services a ICT. Vzhledem k tomu, že se trendy v telekomunikačním odvětví významně mění, zaměřuje se O2 rovněž na vývoj a nabídku jiných než tradičních telekomunikačních služeb. K nim patří zejména finanční služby jako pojištění zařízení či cestovní pojištění v mobilu. (sfr)