Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová vyzvala k regulaci kryptoměn. (Ilustrační foto)

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedla, že kryptoměny jsou „založeny na ničem“ a měly by být regulovány, aby lidi odradily od spekulací s jejich celoživotními úsporami. Obává se, že lidé, kteří nerozumějí riziku, mohou přijít o všechno a být velmi zklamaní. Šéfka ECB naopak vyzdvihla plánované digitální euro. 

Vyjádření Lagardeové přišlo v době, kdy digitální měny bitcoin a ether klesly o 50 procent oproti loňskému maximu. Zároveň tato třída aktiv čelí přísnější kontrole regulačních orgánů, protože úřady se obávají nebezpečí, které mohou kryptoměny představovat pro širší finanční systém.

„Moje velmi skromné ​​hodnocení je, že kryptoměny nestojí za nic, nejsou založeny na ničem, neexistuje žádné základní aktivum, které by fungovalo jako záchranná kotva,“ řekla.

Lagardeová uvedla, že je skeptická k hodnotě kryptoměny, když ji porovnává s digitálním eurem – projektem ECB, který může být uskutečněn v příštích čtyřech letech.

To by v případě digitálního eura být nemělo, protože za ním bude stát ECB. Digitální euro by se tak mělo stát bezpečnějším uchovatelem hodnoty.

Digitální euro má sloužit jako elektronický ekvivalent bankovek a mincí. Hlavním cílem je zamezit, aby digitální platby byly pod kontrolou soukromého sektoru. Vyhnout se chce scénáři, který nastal ve Švédsku, kde lidé omezují platby „klasickými“ papírovými penězi.

Unijní exekutiva návrhem reaguje jednak na stále rostoucí popularity kryptoměn, ale také na to, že během koronavirové pandemie se značná část života přesunula do digitálního prostředí.

Obavy z kryptoměn už dříve dali najevo i jiní představitelé ECB. Člen Výkonné rady Fabio Panetta v dubnu prohlásil, že kryptoaktiva vytvářejí nový Divoký západ a srovnal je s krizí rizikových hypoték z roku 2008. (pel)