Žáci dvou slovenských středních škol dokončili začátkem dubna první dva nákladní automobily Tatra v rámci projektu Tatra do škol na Slovensku.

Unikátní projekt Tatra do škol, který už několik let funguje v České republice, úspěšně odstartoval i na Slovensku. V prvním dubnovém týdnu byly oficiálně dokončeny první dva automobily Tatra Phoenix 4×4, které v rámci projektu Tatra do škol sestavili žáci slovenských středních škol v Trenčínském kraji. Konkrétně se jednalo o Střední odbornou školu v Považské Bystrici a o Střední odbornou školu strojnickou v Bánovcích nad Bebravou.

Stavba vozidel Tatra Phoenix ve Střední odborné škole v Považské Bystrici a Střední odborné škole strojnické v Bánovcích nad Bebravou začala v listopadu loňského roku.

Do stavby nákladních automobilů se zapojili žáci druhých a třetích ročníků. Oba nákladní automobily budou sloužit Správě silnic Trenčínského samosprávního kraje poté, co projdou v kopřivnické automobilce Tatra Trucks homologací.

V průběhu kompletace vozidel vybraní žáci obou středních škol navštívili prostory společnosti Tatra Trucks, tatrovácký polygon a také nové Muzeum nákladních automobilů Tatra.

Dokončení a předání nových vozidel Tatra Phoenix slovenskými studenty proběhlo ve dnech 4. a 5. dubna.

Jako první dokončili vůz Tatra žáci Střední odborné školy v Považské Bystrici v pondělí 4. dubna, kde se slavnostního předání vozu k diagnostice účastnili kromě žáků a ředitele školy i předseda Trenčínského samosprávného kraje Jaroslav Baška, obchodní ředitel automobilky Tatra Trucks Petr Hendrych a v neposlední řadě i zástupci správy silnic v Považské Bystrici.

Následující den oficiálně dokončili a předali vůz Tatra Phoenix k diagnostice žáci Střední odborné školy strojnické v Bánovcích nad Bebravou.

Akce v Bánovcích nad Bebravou se zúčastnil za společnost Tatra Trucks její marketingový ředitel Kamil Košťál, trenčínskou samosprávu opět reprezentoval předseda kraje Jaroslav Baška a přítomni byli i zástupci krajské správy silnic.

„Myslím si, že projekt má dva pozitivní aspekty. Jedním je vzdělávání žáků a druhým využití složeného vozidla Správou silnic Trenčínského samosprávného kraje pro zimní a letní údržbu silnic v kraji,“ uvedl předseda Trenčínského samosprávného kraje Jaroslav Baška.

Trenčínský samosprávný kraj byl v projektu Tatra do škol velmi aktivní a předseda kraje vyjádřil motivaci v projektu pokračovat i v blízké budoucnosti. Slovenskou premiéru projektu Tatra do škol hodnotil pozitivně i obchodní ředitel automobilky Tatra Trucks Petr Hendrych.

„Jsem rád, že projekt Tatra do škol začal fungovat i na Slovensku. Určitě má velký význam, studenti si vyzkoušejí, jakým způsobem se vozidla montují a poznají, jak funguje naše společnost,“ řekl Hendrych.

Také on ocenil zapojení Trenčínského kraje do projektu a tak, jako v České republice, i na Slovensku by automobilka Tatra Trucks chtěla v projektu ve spolupráci se školami a kraji pokračovat.

Unikátní projekt, prostřednictvím kterého chce automobilka Tatra Trucks motivovat mladé lidi ve studiu technických oborů, vznikl v roce 2018. Na projektu se společně s automobilkou podílejí partneři, kterými jsou technické školy a jednotlivé kraje napříč republikou a na Slovensku.

Studenti vybraných středních škol mají možnost sestavit svůj vlastní nákladní automobil Tatra, který následně najde uplatnění v běžném provozu v různých institucích zřizovaných krajem. Studenti tak mají jedinečnou příležitost poznat, jak se vyrábějí nákladní vozy.

V neposlední řadě pak smontovaný vůz najde své užitečné uplatnění. Prvním krajem, který se do projektu v roce 2018 zapojil, byl kraj Vysočina a od té doby byl úspěšně realizován v dalších krajích České republiky a nyní i na Slovensku.

Za projekt Tatra do škol obdržela firma Tatra Trucks v roce 2019 od Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a Svazu průmyslu a dopravy ČR ocenění School Friendly. (tis)


O Tatra Trucks a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací.

Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka.

Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa.

Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1100 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.