Fialova vláda v rámci "pomoci občanům" dá 5 tisíc Kč na dítě rodinám s příjmem do milionu. (Ilustrační foto)

Fialova vláda v rámci „pomoci občanům“ poskytne jednorázovou dávku 5 tisíc korun na dítě rodinám s příjmem do 1 milionu Kč. Jednorázový příspěvek 5 tisíc korun na děti do 18 let pro rodiny s čistým ročním příjmem do 1 milionu korun schválila vláda.

Příspěvek dostanou domácnosti s příjmem do milionu korun ročně. To vychází zhruba na příjem 83 tisíc Kč měsíčně na rodinu.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se jedná o „pomoc občanům ČR, občanům, na které dopadají rostoucí ceny energií,potravin a všeho co souvisí s inflací a drahotou.

„Nenecháme nikoho padnout, ale není v možnostech státních financí, abychom dávali podporu plošně všem. Jenom bychom tím zrychlovali spirálu inflace, do které nás uvrhla svou nezodpovědnou politikou vláda Andreje Babiše,“ uvedl Fiala.

S tím, že strategií vlády je pomáhat cíleně. Specificky hovořil o střední třídě, samoživitelkách a samoživitelích.

Vláda k zajištění vyplacení uvedené dávky připraví návrh zákona tak, aby rodiny dostaly peníze do srpna.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se příspěvek bude týkat 2,1 milionu dětí v České republice.

Vláda počítá i s navýšením maximální výše rodičovského příspěvku na dítě ze současných 10 na 13 tisíc korun měsíčně.

Změnu rovněž musí schválit parlament. Kabinet chce také podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Zda budou muset rodiče o příspěvky žádat, nebo jej bude stát vyplácet automaticky, ještě ministerstvo upřesní. (sfr)