Stát a Evropská unie už zase plánují dotacemi pokrývat odlehlé obce internetem. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Stát a Evropská unie (EU) už zase plánují dotacemi pokrývat odlehlé obce internetem. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpoří výstavbu přístupových sítí k vysokorychlostnímu internetu dotacemi ve výši 2,85 miliardy korun z evropského programu Nástroje pro oživení a odolnost.

Resort o tom informoval na webu.

„Digitální transformace je příležitostí pro oživení a rozvoj českého hospodářství, neobejde se ale bez rozvoje sítí elektronických komunikací. Budování digitální ekonomiky patří k hlavním evropským prioritám a je to zakotveno také v programovém prohlášení vlády. Její důležitost se jasně ukázala i v období pandemie covid-19,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Výzva z Národního plánu obnovy bude otevřena pro malé, střední i velké podniky a míra podpory bude činit 80 procent z celkových způsobilých výdajů.

Na jeden projekt bude možné získat dotaci od 500 tisíc korun do 230 milionů korun. Podnikatelé mohou své žádosti o dotaci podávat do 31. srpna 2022.

„Díky spolupráci MPO, ČTÚ a asociací podnikatelů v elektronických komunikacích se podařilo rozběhnout program podpory budování vysokorychlostního internetu,“ řekl náměstek ministra pro fondy EU Marian Piecha s tím, že podnikatelé již realizují řadu zajímavých projektů a jejich zájem o dotace na budování připojení k internetu v nepokrytých oblastech trvá.

I díky dotační podpoře se v České republice daří přivést internet o rychlosti 100 Mb/s do stále vyššího počtu domácností a nepokrytých míst je tak čím dál méně.

Stále však existují místa – většinou v řídce osídlených a odlehlejších oblastech, kde schází i pokrytí internetem o rychlosti 30 Mb/s, které by podnikatelé kvůli nízkému komerčnímu potenciálu bez dotace vůbec nepokryli.

„Při budování internetu musíme myslet alespoň deset let dopředu. Proto si Evropa stanovila cíle na budování gigabitových sítí. Národní plán obnovy podporuje budování sítí o rychlosti alespoň 1 Gb/s pro všechny uživatele. Zavádění internetu do tzv. bílých oblastí a také kvalitní připojení socioekonomických aktérů, mezi které patří školy či stavební úřady, jsou klíčové priority této výzvy,“ doplnil náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko. (pel)