Šéf automobilky BMW Zipse varoval před výlučnou orientací na elektromobily. (Ilustrační foto)

Šéf automobilky BMW Oliver Zipse varoval před výlučnou orientací na elektromobily. Automobilky podle Zipse svou podporou elektromobilitě tlačí své země do přílišné závislosti na několika málo zemích, především na Číně. Zipse tvrdí, že stále existuje trh pro automobily se spalovacím motorem.

„Když se podíváte na nově vyvíjené technologie, na tlak na elektromobily, pak si musíme dát pozor, protože zároveň zvyšujete závislost na velmi malém počtu zemí,“ varoval Zipse v New Yorku.

Prohlásil také, že dodávky surovin pro výrobu baterií do elektromobilů ovládla převážně Čína.

Podle Zipse budou lidé namísto nových, drahých elektromobilů nadále preferovat starší vozy se spalovacími motory s tím, že vždy bude možné si taskové klasické vozidlo koupit.

„Pokud si někdo z nějakého důvodu nemůže koupit elektromobil, ale potřebuje auto, navrhli byste mu, aby raději navždycky jezdil ve svém starém autě? Pokud vy už nebudete prodávat spalovací motory, udělá to někdo jiný,“ konstatoval Zipse.

Šéf BMW Oliver Zipse se dlouhodobě staví proti úplnému zákazu výroby vozů se spalovacími motory. Nabídka aut se spalovacími motory s nižší spotřebou paliva je podle něj klíčová jak z hlediska zisku, tak z hlediska životního prostředí.

Zipse poukazuje na mezery v dobíjecí infrastruktuře a na vysokou cenou elektrických vozidel.

Pro zachování vozů se spalovacími motory podle Zipse mluví i růst cen energií a materiálů. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Stát bude podnikatelům v Česku dotovat elektromobily za 1 miliardu korun