Samohybná kanónová houfnice DANA. (Ilustrační foto).

Česká republika v uplynulých týdnech údajně dodala na Ukrajinu několik samohybných houfnic československé výroby DANA a také raketomety RM-70 Grad. Uvedla to ukrajinská média s odvoláním na asociaci automobilových a motorových vozidel Ukrautoprom a záběry techniky přesouvající se po železnici.

Poukázaly na to Novinky.

České ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů přesuny zbraní nechce komentovat.

Samohybná kanónová houfnice zvaná DANA, tzn. „Dělo automobilní nabíjené automaticky“, jejíž vývoj byl dokončen v sedmdesátých letech, byla v počtu několika kusů zachycena na videích při přepravě i testech.

Média také zmiňují  dodávku raketometů RM-70 Grad rovněž původně zkonstruovaných v 70. letech. Jedná se o tuzemskou verzi ruského raketometu BM-21 Grad stojící na podvozku Tatry.

Na podvozku 8 x 8 je vznětový vidlicový dvanáctiválec Tatra o výkonu 270 koní. Kola dvou předních náprav jsou řiditelná. Všech čtyřicet odpalovacích tubusů umístěných na plošině lze odpálit současně, uvedlo sdružení Ukrautoprom.Podle dřívějších informací Práva poslalo Česko na Ukrajinu, která se brání ruské invazi, tanky T-72 a bojová vozidla pěchoty BVP jak ze zásob ministerstva obrany, tak i ze skladů českých zbrojařů. (sfr)