Bývalí akcionáři Twitteru žalují Elona Muska za to, že je připravil o peníze svým oznámením. (Ilustrační foto)

Bývalí akcionáři společnosti Twitter hromadně žalují Elona Muska za to, že je připravil o peníze. Podle akcionářů oznámil Musk nákup akcií Twitteru později, než mu ukládá zákon. Akcionáři tvrdí, že kvůli tomu, že Musk příliš dlouho čekal se zveřejněním koupě podílu 9,2 procenta akcií, je připravil o peníze a sám mohl další akcie nakupovat za nižší ceny.

Americký zákon o cenných papírech vyžaduje, aby investoři oznámili koupi pěti procent akcií firmy do deseti dnů od uskutečnění nákupu. To by v případě Muska bylo do 24. března.

Musk však zveřejnil informaci až 4. dubna, kdy již vlastnil podíl téměř 9,2 procenta.

Akcie Twitteru vzrostly 4. dubna poté, co Musk zveřejnil svůj podíl, o 27 procent. Investoři považovali nákup akcií Muskem za vyjádření důvěry v Twitter. Musk utratil za podíl zhruba 2,6 miliardy USD. To je zlomek jeho majetku, jehož hodnotu časopis Forbes odhadl na 265,1 miliardy Kč.

V hromadné žalobě akcionáři uvádějí, že Musk učinil značně nepravdivá a zavádějící prohlášení a opomenutí, když do 24. března neoznámil svoji investici, jak vyžadují zákony.

Bývalí akcionáři v čele s Markem Rasellou uvádějí, že opožděné zveřejnění umožnilo Muskovi koupit více akcií Twitteru za nižší ceny a oni zároveň přišli o peníze, když prodali své akcie za „uměle snížené” ceny.

Žaloba požaduje blíže nespecifikované odškodnění a náhradu škody.

Rasella uvedl, že v období od 25. do 29. března prodal 35 akcií Twitteru za 1373 USD (31 000 Kč), tedy za průměrnou cenu 39,23 dolaru za akcii. Po Muskově oznámení cena akcií stoupla až na 49,97 dolaru.

Společnost Twitter 5. dubna oznámila, že Musk se stane členem její správní rady. Tento týden ale Musk uvedl, že se rozhodl do ní nevstoupit. Tím, že se nestane členem správní rady, může dále nakupovat akcie bez omezení.

V případě, že by se členem stal, mohl by zvýšit svůj podíl jen na 14,9 procenta.

Musk je častým uživatelem sociální sítě Twitter. Na této síti ho sleduje více než 80 milionů lidí.

Sociální síť využil k mnoha oznámením, včetně zprávy o privátní transakci Tesly, kvůli které se dostal pod kontrolu regulačních orgánů.

Elon Musk je v současné době dle tržního hodnoty svého majetku nejbohatším byznysmenem na světě. Musk je zakladatelem automobilky Tesla či vesmírné společnosti Space-X. (sfr)