Firmám v Česku nyní údajně chybí 150 tisíc pracovníků z Ukrajiny. (Ilustrační foto)

Firmám v Česku nyní údajně chybí 150 tisíc pracovníků z Ukrajiny. Jejich práci však příchod válečných uprchlíků nenahradí. Tvrdí to Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Podle AMSP se z Česka na Ukrajinu od začátku války kvůli obraně vlasti vrátilo asi 50 tisíc lidí. Dalších 100 tisíc Ukrajinců nepřijede do Česka na sezonní práce kvůli válečnému konfliktu na území své země.

Uvedl to předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Josef Jaroš.

Chybí podle něho pracovníci na fyzicky náročné práce, které většinově vykonávali muži. Příchozí z Ukrajiny, mezi nimiž jsou hlavně ženy, děti a starší lidé, je však podle Jaroše nemohou nahradit.

České firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků. Současná situace tento neblahý stav podle Jaroše ještě prohlubuje.

Podniky mohou příchozí z Ukrajiny zaměstnat v gastronomii nebo službách. Dlouhodobá poptávka však byla po profesích, jež vykonávají častěji muži, tedy v profesích,jako jsou stavebnictví či strojírenství.

Jaroš věří, že současná situace by mohla pomoci dostat se od diskuse k činům. Asociace požaduje větší podporu vlády příchodu pracovníků ze zahraničí.

Do Česka přišlo od začátku ruské invaze na Ukrajinu přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny. (sfr)