Těžba bitcoinů je stále špinavější: Energetická náročnost se za rok zvýšila o 17 procent. (Ilustrační foto)

Těžba bitcoinů je stále špinavější, ukázala nová studie. Po přesunu těžařů digitální měny z Číny do USA se místo obnovitelných zdrojů energie využívají více fosilní paliva. Zatímco v Číně se nejznámější kryptoměna těžila pomocí energie z vodních elektráren, ve Spojených státech se potřebná elektřina získává spalováním uhlí. Energetická náročnost bitcoinu se tak za jediný rok zvýšila o 17 procent.

Na novou studii v odborném časopisu Joule upozornila ČT24.

Přestože je Čína obvykle spojována s neekologickou výrobou elektřiny v uhelných elektrárnách, zákaz kryptoměn a přestěhování těžařů do jiných míst na světě situaci nijak nepomohlo.

Zákaz Pekingu loni vyhnal těžaře do jiných zemí. Podle studie to však zhoršilo ekologický dopad těžby, protože většina těžařů v Číně využívala lacinou elektřinu pocházející z vodních elektráren.

Během loňského jara se tak hlavním místem, kde se bitcoiny těží, staly Spojené státy následovány Kazachstánem a Ruskem.

Jak informovala ČT, Kazachstán podle studie používá především černé uhlí spalované ve velmi neefektivních elektrárnách – při výrobě stejného množství energie tedy vyprodukuje výrazně více emisí než země s efektivnějšími elektrárnami a jinými typy paliv.

Ve Spojených státech se mezitím těžaři digitální měny stále více stahují do států Kentucky, Georgie a Texas, které podporují těžbu bitcoinů daňovými úlevami a současně v drtivé většině využívají dominantně fosilní paliva. (pel)