Kurz české koruny kvůli ruské invazi na Ukrajinu začal razantně oslabovat. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Rusko začíná vykazovat známky platební neschopnosti, a tedy bankrotovat. Na válečný konflikt na Ukrajině reaguje i kurz koruny, který razantně oslabuje vůči euru i dolaru. Inflace tak v příštích měsících ještě poroste. Spekuluje se proto, že Česká národní banka (ČNB) zahájí intervence na podporu koruny.

Koruna spadla vůči euru k úrovni 26,00 korun za euro. Ještě v pondělí přitom začínala pod úrovní 24,80. Za necelé tři dny tedy oslabila více než o korunu.

Jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda, středeční minimum 25,94 je absolutně nejslabší hodnota koruny od dubna 2021.

Kurz koruny k dolaru dnes poprvé od přelomu října a listopadu 2020 překročil úroveň 23,00 korun.

„České měně hrozí další citelné oslabování, zejména pak vůči dolaru. Patří tak mezi šestici měn, které jsou ve světě ruskou invazí na Ukrajinu poškozeny vůbec nejvíce. Od minulého čtvrtka, kdy invaze začala, citelně oslabila po boku forintu, zlotého, rublu a měn Kazachstánu a Kyrgyzstánu,“ uvedl Kovanda.

V praxi to znamená, že zdraží ceny energií, které Česko nakupuje v zahraničí, zejména plyn a ropa. Zvýšení cen už ostatně pocítili řidiči. Silnější kurz, který měl pomoct srazit rychle rostoucí ceny, se tak nekoná.

Kovanda dále poukázal na to, že v souvislosti s oslabováním koruny hrozí Česku závažná inflační spirála. Ta podle dnešní analytické zprávy Deutsche Bank hrozí také euru.

„Koruně však tím pádem ještě mocněji, neboť se jedná o měnu mnohem menší ekonomiky, než je eurozóna. Česko je navíc geograficky blíže válčící Ukrajině než eurozóna jako celek. Geografická blízkost má minimálně svůj psychologický efekt,“ míní ekonom.

Euro se podle zmíněné zprávy Deutsche Bank ocitá v inflační spirále a Evropská centrální banka by měla na jeho podporu intervenovat. Stalo by se tak prvně po 11 letech.

A zasáhnout bude nejspíš muset i Česká národní banka (ČNB).

„Česká národní banka tak asi bude muset intervenovat, například i prodejem části svých devizových rezerv. Současně také bude muset výrazněji zvednout základní úrokovou sazbu, zřejmě až na 5,5 procenta,“ odhadl Kovanda. (pel)