Rusko se rozhodlo otestovat své jaderné zbraně. (Ilustrační foto: archiv)

Rusko se rozhodlo otestovat své jaderné zbraně. Jejich cvičnému nasazení bude osobně velet prezident Ruské federace Vladimír Putin. Prověří při tom i střely s plochou dráhou letu.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se v sobotu 19. února  uskuteční cvičení strategických sil, včetně zkoušek spolehlivosti konvenčních a jaderných zbraní.

Součástí cvičení mají být také starty raket a střel s plochou dráhou letu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však popřel, že jaderné cvičení dále posílí napětí. Podle něho jde o součást pravidelného výcvikového procesu

Cvičení proběhne v situaci, kdy se vyhrotilo vojenské napětí mezi Ruskem a NATO kvůli Ukrajině a kdy představitelé západních zemí kvůli vysokému počtu ruských vojáků u ukrajinských hranic varují před možnou ruskou invazí do sousední Ukrajiny.

Rusko jakékoliv útočné záměry popírá. V posledních dnech Moskva tvrdí, že některé vojenské jednotky už začala stahovat od hranic s Ukrajinou.

Mluvčí ruského prezidenta, Dmitrij Peskov, informoval, že Putin bude na cvičení dohlížet ze „situačního centra“. S tím, že je nutné, aby se na cvičení osobně podílel.

Zdůraznil, že Rusko o chystaném cvičení informovalo „různé země prostřednictvím různých kanálů“.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že cvičení bylo naplánováno již dříve. Cílem je prověrka bojové pohotovosti vojenských velitelských a kontrolních orgánů, bojových posádek odpalovacích zařízení, plavidel a strategických bombardérů při plnění stanovených úkolů. (sfr)