Americký ministr zahraničí Antony Blinken přijel Ukrajinu varovat před Ruskem. (Ilustrační foto)

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přijel Ukrajinu varovat před Ruskem. Během návštěvy Kyjeva prohlásil, že Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době. Zároveň dovezl Washington Ukrajině vojenskou pomoc za 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun). 

„V posledních několika měsících jsme se intenzivně věnovali Ukrajině kvůli značnému shromažďování ruských sil, které jsme zaznamenali v blízkosti ukrajinských hranic. Víme, že existují plány na další zvýšení počtu vojáků ve velmi krátké době, což dává prezidentu Putinovi možnost, aby rovněž ve velmi krátké době podnikl další agresivní kroky proti Ukrajině,” řekl Blinken.

Doplnil, že pevně doufá, že ruský prezident bude řešit spory kolem Ukrajiny diplomatickou a mírovou cestou. Současně však upozornil, že by Putin mohl v krátké době vydat rozkaz k útoku.

Blinken po jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou zároveň ujistil, že USA budou pokračovat v „neúnavném“ diplomatickém úsilí, aby odvrátily případnou ruskou agresi vůči Ukrajině, a přislíbil, že v případě nutnosti Spojené státy poskytnou další asistenci Kyjevu nad rámec toho, co je již dohodnuto.

Ministr také Rusku znovu pohrozil americkými sankcemi.

Americká administrativa na konci prosince 2021 schváleni vojenská pomoc pro Ukrajinu ve výši 200 milionů dolarů (4,2 miliardy korun).

Ještě před přesunem ruských vojsk k ukrajinským hranicím poskytl Washington koncem loňského roku vojenskou pomoc Kyjevu ve výši 450 milionů dolarů (9,6 miliardy korun).

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov nyní znovu zopakoval, že USA a jejich spojenci by měli přestat dodávat Ukrajině zbraně. Bezpečnostní situace v Evropě je podle něj „kritická, protože Západ využívá Ukrajinu k nátlaku na Rusko“.

Británie na začátku tohoto týdne avizovala, že Ukrajině poskytne protitankové zbraně. Kanada zase podle médií vysílá na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek.

Jak informovaly Hospodářské noviny, o dodávce zbraní a munice Kyjevu podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přemýšlí i česká vláda.

Americké zpravodajské služby spolu s EU loni varovaly, že Rusko by mohlo plánovat vícefrontovou ofenzivu na sousední Ukrajinu již letos, do níž by se zapojilo až 175 tisíc vojáků.

Moskva trvá na tom, že se jedná o provokace, a opakuje, že přesuny vojáků u společné hranice na ruském území jsou cvičením, do kterého nikomu ze zahraničí nic není.

Napětí ohledně Ukrajiny mezi Západem a Ruskem v posledních týdnech znovu eskaluje.

Severoatlantická aliance v minulém týdnu znovu odmítla požadavky Moskvy na bezpečnostní záruky týkající se dalšího nerozšiřování NATO na východ, je nicméně ochotná s Ruskem dál jednat.

Podle náměstka ruského ministra obrany Alexandra Fomina však tímto přístupem NATO „vytváří půdu pro incidenty a konflikty“. Kreml dal tehdy zároveň najevo, že není připraven dál jednat. (pel)

Putin varoval Bidena: Další sankce Západu povedou ke zhroucení vztahů