Vláda pětikoalice premiéra Petra Fialy (ODS) zveřejnila oficiální text programového prohlášení. (Ilustrační foto)

Vláda pětikoalice premiéra Petra Fialy (ODS) zveřejnila oficiální text programového prohlášení. V oblasti financí se chystá stanovit strop daňového zatížení, zpřísnit rozpočtová pravidla a splnit podmínek pro přijetí eura. Do roku 2025 by se podle plánů kabinetu stávající dálniční síť měla rozšířit až o 200 kilometrů. 

Informoval o tom Úřad vlády ČR.

Dokument vychází ze znění koaličního programu, na kterém se před říjnovými sněmovními volbami dohodly strany a hnutí pětikoalice – ODS, STAN, Piráti, KDU-ČSL a TOP 09. Následně byl dopracován a obohacen i o připomínky, které vznesli zástupci sociálních partnerů a představitelé dalších významných aktérů v rámci jednotlivých resortů.

S programovým prohlášením ve středu 12. ledna požádá Fialova vláda Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.

„Programové prohlášení naší vlády vychází ve všech základních bodech z koaliční smlouvy. Zohlednili jsme tam samozřejmě i některé aktuální věci, jako je třeba boj s nemocí covid-19. Co je ale důležité: Programové prohlášení je program vlády na čtyři roky, který je ambiciózní. Chceme, aby Česká republika byla moderní zemí, která je schopná obstát v mezinárodní konkurenci, která směřuje k tomu, že bude patřit mezi nejvyspělejší země světa. A tomu odpovídá i naše programové prohlášení,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

V programovém prohlášení si vláda Petra Fialy vytýčila 11 hlavních priorit, jimiž jsou stabilizace veřejných financí, orientace České republiky na Evropskou unii a NATO, penzijní reforma, vzdělávání, podpora svobodného trhu, ochrana životního prostředí, podpora bydlení, digitalizace státní správy, podpora vědy a výzkumu, moderní štíhlá a pružná státní správa a zlepšení politické kultury v zemi a odpovědnost vlády vůči voličům.

Mezi hlavní cíle vlády patří stát, který nežije na dluh, je chytrý, efektivní a úsporný, patří do demokratické Evropy a aktivně prosazuje a brání hodnoty svobody a demokracie.

Výsledkem čtyřletého působení vlády Petra Fialy má být podle programového prohlášení mimo jiné stát s kvalitním a moderním školstvím, stát, v němž lidé mají díky pružnějšímu stavebnímu řízení kde bydlet, mají jistotu důstojného života i ve stáří, stát podporující především malé a střední firmy jakožto páteř ekonomiky a investující dostatek financí do vědy a výzkumu tak, aby česká ekonomika měla šanci obstát v mezinárodní konkurenci a Česká republika se stala jedním z inovačních lídrů ve světě.

Vláda se chystá v oblasti financí stanovit strop daňového zatížení, zpřísnit rozpočtová pravidla a splnit podmínek pro přijetí eura.

Kromě toho chce vláda zrušit povinnost elektronicky evidovat tržby (EET), zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH a limit pro paušální daň na 2 miliony korun a snížit sociální pojištění na straně zaměstnavatelů o 2 procentní body v případě konsolidovaných veřejných financí.

Do roku 2025 by se podle plánů kabinetu stávající dálniční síť měla rozšířit až o 200 kilometrů.

Vláda se chce zaměřit i na ochranu přírody a krajiny a na výzvy, které s sebou přináší klimatické změny, a přitom chce hledat taková řešení, aby nebyla ohrožena prosperita země.

Green Deal je podle názoru vlády Petra Fialy příležitost investovat do udržitelného rozvoje a do modernizace ekonomiky a celé země. Za cíl si klade také zajištění energetické soběstačnosti České republiky do budoucna, a to za pomoci jaderné energie a s podporou obnovitelných zdrojů energie.

Nový kabinet chce přispět k obnově fotovoltaiky, protože ji považuje v geografických podmínkách ČR za klíčový obnovitelný zdroj. Kabinet zafinancuje zřízení nových fotovoltaických zařízení na minimálně 100 tisících střechách do roku 2025.

Do tří let pak má být dokončena digitalizace služeb veřejné správy. Nejpozději v roce 2023 by pak podle vlády měla také skončit povinnost nosit s sebou průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. (pel)

Dokument: Návrh programového prohlášení Fialovy vlády pětikoalice