Kazachstán "zlikvidoval" desítky demonstrantů. Prezident Tokajev žádá o pomoc Rusko a postsovětské státy. (Ilustrační foto)

Vojáci v největším kazašském městě Almaty na náměstí Republiky začali střílet do demonstrantů. Přijelo tam 5 vojenských vozidel KAMAZ, ze kterých vyskákali vojáci vyzbrojení automaty AK-74.

Upozornil na to server Novinky.cz.

Podle agenturních zpráv kazašští vojáci vyzvali demonstranty, aby opustili náměstí , jinak budou střílet.

„Všichni odejděte z náměstí, zahajuje se palba,” ozvalo se z amplionů.

Pak bylo slyšet střelbu a výbuchy.

Kazachtán také oznámil, že desítky protestujících zadržených při protestech kvůli zdražení LPG, kteří zaútočili na administrativní budovy, „zklividoval“.

Uvedla to policejní mluvčí v Almaty, kterou citovaly zahraniční agentury.

Podle dosavadních informací bylo zraněno přes tisíc osob, z nichž 400 skončilo v nemocnicích. Zraněno bylo přes 350 policistů, 13 jich mělo být zabito. O počtu obětí z řad demonstrantů nejsou žádné informace.

Tamní prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil „provokatéry z domova i ze zahraničí“. Požádal o pomoc Rusko a postsovětské státy.

„Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme,“ uvedla mluvčí, podle které se „výtržníci“ mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.

Mluvčí neupřesnila, co má výrazem „zlikvidovat“ na mysli.

Na hlavní náměstí Almaty vjelo ve čtvrtek brzy ráno několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků.

Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu.

Mnohde znovu nefunguje internet a mobilní sítě. Mluvčí Kazašské národní banky informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a také burza.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil „provokatéry z domova i ze zahraničí“. Požádal o pomoc státy z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, ve které je Kazachstán společně s Ruskem, Běloruskem, Arménií, Tadžikistánem a Kyrgyzstánem.

Kreml už avizoval, že do Kazachstánu pošle výsadkáře.

Jak upozornil server E15, vypnutí internetu v zemi může také ohrozit stabilitu nejznámější kryptoměny bitcoin. Středoasijská republika je totiž od loňského roku druhým největším centrem těžby bitcoinu.

V Almaty, největším kazašském městě, třetím dnem tisíce lidí protestují proti vládě kvůli zdražení LPG.

Po protestech v Kazachstánu padla vláda, kterou odvolal prezident Kasym-Žomart Tokajev, který v části země vyhlásil výjimečný stav. Situace v zemi se dál vyostřuje.

Agresivní dav čítající asi 3 tisíc lidí vtrhl ve středu 5. ledna do radnice v Almaty. Podle svědků byly z budovy slyšet výstřely a stoupal z ní dým. Hořela i budova prokuratury. (pel)

Po protestech kvůli zdražení LPG v Kazachstánu padla vláda. Agresivní dav zapálil radnici