Česko je 2. nejhorší stát na světě v počtu nově nakažených koronavirem, hned po Slovensku. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Česká republika je 2. nejhorší stát na světě v počtu nově nakažených koronavirem. Tzv. týdenní incidence vyskočila na nový rekord, když na 100 tisíc obyvatel připadá 1 097 nově nakažených za poslední týden. Nejhůř je na tom Slovensko, které na 2 týdny zamířilo do úplné uzávěry. 

Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Týdenní incidenci nad 1 tisíc má kromě Slovenska a ČR ještě Rakousko a Lichtenštejnsko.

Nejvyšší incidenční číslo je v Olomouckém kraji, kde se počet nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden blíží 1 500. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde testy za poslední týden odhalily 419 případů nákazy na 100 tisíc osob.

Jen od pondělí 22. listopadu do středy 24. listopadu bylo v ČR potvrzeno přes 58 tisíc nových případů nákazy.

V úterý 23. listopadu 2021 pak laboratoře odhalily 25 864 nově infikovaných koronavirem, což je nejvíce za den od začátku pandemie.

Ve středu 24. listopadu pak testy potvrdily 18 004 případů onemocnění covid-19.

Podle posledních údajů ministerstva je v nemocnicí hospitalizováno 5 886 lidí s koronavirem. V těžkém stavu je 848 z nich, což je nejvíc za posledních sedm měsíců.

Zároveň se zvyšuje i počet nemocnic, které kvůli počtu covidových pacientů omezují operace.

Za poslední týden zemřelo nejméně 667 lidí s covidem-19.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) hodlá zpřísnit nařízení.

Podle informací Seznam Zprávy ministerstvo zdravotnictví plánuje kromě vyhlášení nouzového stavu také zrušit vánoční trhy či uzavřít kluby a bary.

Má dojít rovněž k uzavření hospod a restaurací v nočních hodinách a omezení kapacit velkých hromadných akcí nad 1 tisíc lidí. (pel)

Slovensko čeká na 2 týdny úplná uzávěra. V Česku Babiš straší nouzovým stavem