Prezident republiky Miloš Zeman by měl být po 7 týdnech hospitalizace propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice. (Ilustrační foto)

Prezident Miloš Zeman po téměř 7 týdnech hospitalizace opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v pražských Strašnicích, odkud byl převezen do Lán. K propuštění došlo na základě rozhodnutí hlavy státu na vlastní zodpovědnost. 

„Pan prezident i jeho rodina a nejbližší spolupracovníci byli opakovaně informováni o jeho zdravotním stavu, o predikci vývoje a o možných rizicích a komplikacích,“ uvedla Jitka Zinke, mluvčí ÚVN.

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ doplnila.

Zeman se rozhodl využít služeb zdravotní péče v domácím prostředí.

Plnou zodpovědnost za poskytování domácí péče převzala společnost Senior Home Group ze skupiny Penta Hospitals, která obdržela zdravotní dokumentaci i rehabilitační plán stanovený ÚVN.

Mluvčí dodala, že ÚVN je připravena v případě potřeby poskytovat prezidentovi republiky Miloši Zemanovi zázemí specializovaného zdravotnického zařízení a nadále bude zajišťovat pravidelné ambulantní lékařské kontroly.

Zatím však není jasné, zda by prezident byl z nemocnice propuštěn dlouhodobě, nebo by byl v plánu jeho návrat do zařízení.

Šéf lékařského konzilia Tomáš Zima už dříve řekl, že prezident by měl v nemocnici ještě zůstat, aby nabral síly.

Podle chirurga Pavla Pafka, který je členem Zemanova lékařského konzilia, byl prezident při přijetí do nemocnice těžce podvyživen.

Podle informací ČT prezident odjel z nemocnice okolo 10. hodiny dopoledne. U propuštění byla prezidentova žena Ivana, dcera Kateřina nebo kancléř Vratislav Mynář.

Zeman chce v pátek v poledne jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Jednotlivá setkání s kandidáty na ministry nové vlády pak hlava státu zahájí v pondělí v 15:00, kdy Zeman přijme adepta na ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše.

„Pan prezident nebude podléhat žádným tlakům, postupuje efektivně a zodpovědně,“ řekl kancléř Vratislav Mynář.

Zemana převezli do ÚVN 10. října kvůli zhoršení chronického onemocnění a ležel na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice.

V posledních dnech byl Zeman přeložen na lůžko dlouhodobé péče, a to především proto, aby mohl přijímat i jiné návštěvy než jen své nejbližší. (pel)

Zeman patří do nemocnice, usneslo se lékařské konzilium. I když se jeho stav zlepšil