Evropská komise žádá, aby Soudní dvůr EU potrestal Maďarsko pokutou kvůli tamnímu azylovému systému. (Ilustrační foto)

Brusel zvyšuje tlak na Maďarsko kvůli tamnímu azylovému systému. Evropská komise (EK) žádá, aby Soudní dvůr EU potrestal Budapešť pokutou za nedodržení jeho dřívějšího rozsudku týkajícího se azylových pravidel.

Maďarsko zadržováním migrantů v zónách na hranicích porušovalo evropské právo. Podle loňského rozhodnutí Soudního dvora EU Maďarsko neumožnilo běžencům efektivně žádat o azyl, k čemuž ho zavazují unijní směrnice.

„Maďarsko se do dnešního dne několika aspekty rozhodnutí soudu nezabývalo,“ uvedla v prohlášení komise.

Doplnila, že z toho důvodu podává na Maďarsko novou stížnost a žádá Soudní dvůr EU o uložení sankcí ve formě paušální částky a denního penále.

Maďarsko vytvořilo tranzitní zóny po vybudování drátěných plotů na jižních hranicích se Srbskem a Chorvatskem, aby v roce 2015 zastavilo příliv migrantů.

Tranzitní zóny se Budapešť rozhodla zrušit v květnu 2020 poté, co Evropský soudní dvůr řekl, že tranzitní zóny se rovnají zadržování bez zákonného důvodu a že tato praxe má skončit.

Vládu premiéra Viktora Orbána kvůli její tvrdé protiimigrační politice kritizují mezinárodní organizace i ochránci lidských práv. (pel)