Obrněnec TITUS a radar ReGUARD získaly na veletrhu prestižní ocenění Zlatý IDET. (Ilustrační foto)

Dva unikátní výrobky z produkce společností holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), firmy TATRA TRUCKS a jejich partnerů zvítězily v soutěži o hlavní ceny letošního veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET. Ocenění Zlatý IDET 2021 tak získalo obrněné vozidlo TITUS na podvozku Tatra z produkce firmy TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV). Prestižní ocenění určené inovativním výrobkům udělili organizátoři veletrhu také víceúčelovému 3D radaru ReGUARD vyrobenému společností RETIA, která je součástí divize CSG Aerospace.

„Jsme hrdí na ocenění našich produktů, které ukazují šířku záběru našeho holdingu. TITUS je po dlouhé době první český obrněnec, který přichází do výzbroje Armády ČR. ReGUARD je první český 3D radar a moderní řešení pro systémy antidronové ochrany,“ uvedl mluvčí holdingu CSG a automobilky TATRA TRUCKS Andrej Čírtek.

Oceněný prototyp obrněného vozidla TITUS 6×6 ve verzi kolové obrněné vozidlo spojovací (KOVS) představuje nový typ obrněnce, který bude v nejbližších letech zaveden do výzbroje AČR. Jde o výsledek spolupráce společností TATRA DEFENCE VEHICLE, TATRA TRUCKS, RETIA a dalších českých firem a výzkumných státních institucí.

Vozidlo TITUS nabízí vysoký stupeň ochrany posádky a zároveň velmi dobrou mobilitu a průchodivost těžkým terénem. To zajišťuje zejména originální koncepce podvozku Tatra 6×6 s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami. Špičkové elektronické vybavení a komunikační technologie instalované ve vozidle TITUS KOVS navíc přispějí ke zkvalitnění a urychlení procesů velení a řízení při použití jednotkami české armády.

Pro armádu ČR výrobce vyvíjí tři specializované verze vozidla TITUS: spojovací (KOVS), velitelsko-štábní (KOVVŠ) a verzi místo koordinace palebné podpory (MKPP). Celkem armáda objednala 62 TITUSů.

Druhý oceněný exponát, radar ReGUARD, je víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízko letících cílů s malou odraznou plochou. Specifickou vlastností novinky pardubické firmy je to, že umožňuje prohledávání prostoru pomocí elektronického vychylování svazků i mechanického otáčení radarové hlavy.

Inovativní radar umožňuje současné sledování pozemních i vzdušných cílů a dokáže zachytit široké spektrum objektů. Uplatní se dobře například v antidronových systémech aktivních při ochraně letišť, ale i v systémech protivzdušné obrany.

Česká premiéra houfnice DITA

Na veletrhu firmy holdingu představily celou řadu novinek a osvědčených špičkových technologií. Své české premiéry se dočkala například samohybná houfnice DITA z produkce šternberské společnosti EXCALIBUR ARMY. Jedná se o plně automatizovanou kolovou houfnici na podvozku Tatra se zbraní ráže 155 milimetrů, která je plně kompatibilní se standardy NATO.

K její obsluze stačí pouze dvoučlenná posádka, což je v této kategorii zbraní podle firmy unikát. DITA by se v budoucnu mohla stát součástí armád z regionů jihovýchodní Asie, Blízkého východu či severní Afriky. Firma nyní jedná o kontraktech se zákazníky právě z těchto oblastí.Na veletrhu bylo k vidění také několik vozidel Tatra modelových řad Force a Tactic s různými nástavbami a speciálními systémy, které vznikly ve spolupráci s partnerskými firmami holdingu CSG i zahraničními partnery.

Výstavní premiéru mělo například vyprošťovací a odsunové vozidlo Tatra Force Bison.

Společnost TATRA TRUCKS navíc na veletrhu IDET podepsala se státním podnikem VOP CZ smlouvu na dodávku dalších 18 kusů vozidel Force pro nové palivové cisterny pro Armádu České republiky.

Pozornost potenciálních zákazníků i návštěvníků veletrhu poutal i obrněnec Patriot II na tatrováckém podvozku, mostní automobil AM-70 EX na podvozku Tatra Force 8×8 nebo modernizovaný tank T-72 ERA. Fanoušci radarové techniky zase trávili čas také u radaru ReTWis5, který detekuje osoby i zvířata přes pevné překážky, nebo u modelů radarových systémů firmy ELDIS Pardubice.

Právě ELDIS na veletrhu oslavil třicet let od svého založení a pokřtil své nové logo.

Zájemci o produkty pro služby řízení letového provozu měli možnost prohlédnout si výrobky společnosti CS SOFT, například ALS ATM systém, ATC simulátor či víceúčelový nástroj pro situační přehled a šetření leteckých incidentů RadarView.CSG a Tatra Trucks

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě 25,7 mld. Kč, pracuje více než 8200 zaměstnanců.

Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka.

Více než polovina produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. (sfr)