Babiš s Orbánem v Budapešti odmítli migraci jako řešení stárnutí populace v Evropě. (Foto: Úřad vlády ČR)

Český premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán odmítli migraci jako řešení stárnutí populace v Evropě. Spolu s některými dalšími politiky vidí východisko v posílení rodiny, která má vyvést Evropu z demografické krize.

Čtvrtý ročník demografického summitu v Budapešti vypíchl snahy západních států bojovat stárnutím obyvatel skrze podporu mladých rodin a porodnosti. To podpořil i Babiš nebo Orbán, který se považuje za ochránce konzervativních a křesťanských hodnot, dlouhodobě patří k hlasitým odpůrcům migrantů.

Maďarský premiér také několikrát odmítl vyjadřovat se k sexuálním menšinám.

„Chceme podpořit takovou Evropu, kde muž a žena tvoří rodinu,“ uvedl Orbán.

Orbánův kabinet navíc letos v červnu zakázal mezi dětmi do 18 let šíření obsahu zobrazujícího či propagujícího homosexualitu a změnu pohlaví. To však zkritizoval nejen Brusel, ale i různé neziskovky.

Jak připomněla média, na předchozím summitu v roce 2019 maďarský premiér například označil koncept „méně dětí zachrání klima“ za „hloupý a nepřirozený“.

Maďarsko nespatřuje v migraci možnost vyřešit demografické problémy, poněvadž nově příchozí, často muslimové, by prý změnili kulturní identitu Evropy. Demografická krize má podle něj řešení jen v politice, která podporuje tradiční křesťanskou rodinu.

Podobnou cestu vidí jako řešení i český premiér Andrej Babiš (ANO).

„Masová a nekontrolovaná migrace do Evropy nemá s udržitelností naší evropské společnosti nic společného, právě naopak. Jediným skutečně udržitelným řešením proti vymírání Evropy je zvýšení porodnosti vlastního, původního obyvatelstva, což je cesta, která je společná zemím V4,“ uvedl Babiš.

Jedině tak se podle něj nedostaneme do situace jako v některých západoevropských státech, které se doslova před očima mění z roku na rok.

Základem společnosti je podle Babiše rodina, která tvoří „povědomí sounáležitosti společnosti, a tedy vytváří i její budoucnost“.

„Musíme udělat vše pro to, abychom lidem umožnili mít víc dětí. Aby příchod dítěte neznamenal velký zásah do rodinného rozpočtu. Musí platit, že ten, kdo přivedl na svět dítě, je tím, kdo se stará o udržitelnost naší společnosti,“ dodal.

Mottem letošního ročníku Demografického summitu v Budapešti je „Rodina je klíč k udržitelnosti“. Mezi významnými hosty, kteří se zapojili do diskuse na toto téma, byli kromě maďarského předsedy vlády Orbána a českého premiéra Babiše i srbský prezident Aleksandar Vucić, slovinský premiér Janez Janša či bývalý viceprezident USA Mike Pence.

Někdejší americký viceprezident Mike Pence, který byl součástí předchozí Trumpovy administrativy, řekl, že lze „podporovat rodiny, nebo podporovat otevřené hranice. Nelze podporovat obojí.“

Kromě samotného summitu Babiš přijel i na maďarsko-srbské hranice, kde si prohlédl  technické a personální zabezpečení hraničního prostoru.

Český premiér chce pak v závěru kampaně vsadit na výraznou protiimigrační rétoriku. Orbán se chystá 29. září přiletět do Česka a Babiš ho chce využít ve své předvolební kampani, informoval Deník N. Vezme ho na projížďku Ústeckým krajem, kde kandiduje na prvním místě kandidátky hnutí ANO. (pel)