Ve Švédsku se množí gangy přistěhovalců, kriminalita jen bují. Tamní kapacita věznic však už není dostačující. (Ilustrační foto)

Ve Švédsku se množí gangy přistěhovalců a kriminalita v zemi jen bují. Po sérii přestřelek gangů tvořených takřka výhradně migranty se tamní vláda rozhodla přiostřit tresty. V zemi však nedostačuje kapacita věznic.

Informoval o tom server Novinky.cz.

Švédsko investuje do výstavby nových zařízení v přepočtu 1,52 miliardy korun.

Vyšetřovatelé více než rok pozorovali situaci v jihošvédském Malmö, kde se střelba za bílého dne není žádným překvapením.

Vláda navíc do budoucna hodlá zpřísnit tresty, mj. chystá zavést trestní postih nezletilých, včetně držení nebo prodeje ilegálních drog.

Do poloviny srpna letošního roku bylo ve Švédsku hlášeno celkem 26 smrtelných přestřelek, z toho 19 ve Stockholmu. V metropoli sídlí více než 50 zločineckých gangů.

Podle zprávy, kterou v roce 2021 zveřejnila Švédská národní rada pro prevenci kriminality, se Švédsko vydává opačným směrem než většina ostatních zemí v Evropě, kde smrtící násilí, obecně i střelnými zbraněmi, pokleslo.

Ve srovnání s 22 evropskými zeměmi zaznamenalo pouze Chorvatsko za poslední 4 roky více úmrtí souvisejících se zbraněmi na obyvatele. (pel)