OPEC se spojenci zvedli odhad růstu poptávky po ropě v roce 2022 na 4,2 milionu barelů denně. (Ilustrační foto)

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci zvýšili odhad růstu poptávky po ropě pro rok 2022 na 4,2 milionu barelů denně. Dosud přitom počítali s růstem „jen“ na 3,28 milionu barelů denně. 

Zástupci OPEC+, ke kterým patří i Rusko, prozatím odolávali nedávnému tlaku Spojených států, které požadují rychlejší zvyšování objemu těžby jako podporu světové ekonomiky, která se vzpamatovává z krize po pandemii covidu-19. 

Výzva USA navíc přišla v době, kdy administrativa prezidenta Joea Bidena čelí kritice kvůli rostoucí inflaci, včetně stoupajících cen benzínu.

Delegáti OPEC+ však uvedli, že je příliš brzy na urychlení návratu většího množství ropy na trhy, protože mnoho zemí se stále potýká s dopadem varianty delta.

Loni v dubnu se zástupci globálního ropného kartelu dohodli na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně v reakci na prudký pokles cen ropy v důsledku koronaviru.

Ve druhé polovině loňského roku ale začala skupina omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodla, že od srpna do konce roku bude měsíčně zvyšovat denní produkci o 400 tisíc barelů. (pel)