Největší smluvní výrobce čipů na světě Taiwan Semiconductor Manufacturing zvýší ceny až o 20 procent. (Ilustrační foto)

Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýší ceny až o 20 procent. Nedostatek čipů, ale i plechů a dalších dílů zasáhl po automobilovém průmyslu i jiné segmenty. Zdraží tak nejen nová vozidla, ale třeba i elektronika nebo domácí spotřebiče. 

Upozornil na to časopis Forbes.

Ceny nejmodernějších čipů stoupnou podle zpráv o 10 procent, méně pokročilých pak o 15 až 20 procent.

Vyšší ceny pak začnou platit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Celosvětový nedostatek čipů ochromil nejen automobilovou výrobu po celém světě včetně Česka, ale také elektroniky a domácích spotřebičů.

Už v červenci firma oznámila, že počítá s tím, že nedostatek čipů pro automobily se od tohoto čtvrtletí bude postupně zmírňovat. I tak se nicméně očekává, že nedostatek polovodičů se protáhne až do příštího roku.

Nedostatek čipů se začal projevovat ke konci loňského roku. Podle analytiků bylo důvodem částečně to, že výrobci aut během pandemie covidu-19 špatně odhadli poptávku. Situace se navíc zhoršila i tím, že výrobci elektroniky zadávali více objednávek na nákup mikročipů, protože práce z domova podpořila prudký růst prodeje počítačů a souvisejících zařízení. (pel)